Po tragickém teroristickém útoku, který se udál v Londýně 22. března 2017, se na sociálních sítích objevily manipulace, které zmapoval web Romea.cz.

Kontext (pozn. red.): Útočník najel na mostě Westminster Bridge automobilem do skupiny lidí, pak vystoupil a zamířil přes Parliament Square k Westminsterskému paláci, kde pobodal několik lidí, včetně jednoho policisty. Následně byl policejní hlídkou zastřelen. Zemřely čtyři oběti, zraněno bylo několik desítek lidí. Útočníkem byl identifikován 52letý muslim Khalid Masood, narozen v Kentu na jihovýchodě Anglie, již dříve usvědčený z napadení, včetně těžkého ublížení na zdraví, držení útočných zbraní a narušování veřejného pořádku.

Faul první: Muslimský svět se směje útokům

Následující screenshot se začal šířit sociálními sítěmi jako argument, že diváci Al Jazeery mají z útoku radost a dávají záběrům “lajky”, srdíčka a události se smějí.

Realita: Není jasné, zda screenshot je reálný, ale je možné se podívat na počet reakcí u videa na Facebooku. Z nich vyplývá, že jen malá část diváků k videu umístila smějící se emotikonu. Níže k porovnání reakcí na živé vysílání Al Jazeera (vlevo) a BBC.

Neexistuje přitom žádný způsob, jak ověřit, co uživatel použitím emotikonu měl vlastně na mysli. „Like“ může znamenat hodně věcí. Navíc odhadovat náboženské vyznání diváků je ještě více nepravděpodobné. Tyto údaje nejsou veřejně k dispozici, upozorňuje Romea.

Podle televize Al Jazeera je interpretace, že muslimové mají z útoku radost, lživá a dokazuje to i počet jednotlivých reakcí na živé vysílání. Na živé vysílání arabské televize bylo okolo 5 200 reakcí. „Smajlíci“ nebo „srdíčka“ byly použity 280krát. “Podobný poměr těchto emotikonů se objevil na středečním facebookovém vysílání z Wesminstru stanicemi BBC, Sky News a CNN. Průměrný poměr je okolo 5 procent. Jen jeden člověk může zaplavit živé vysílání emotikony, čímž se může zdát, že velký počet lidí reaguje na to, co se zrovna vysílá,” okomentovala manipulaci šířící se sociálními sítěmi televize Al JAzeera.

Faul druhý: Bezcitná žena v šátku

Záhy po útocích se objevila na sociálních sítích následující fotografie jako důkaz nezájmu britské muslimky o oběť útoku.

Autor: Jamie Lorriman

A Martin Konvička sdílí…

 

A Freeglobe sdílí..

Jenže je to všechno trochu jinak, než se zdá. Na dalších záběrech je vidět, že žena je ve skutečnosti vyděšená.

V reakci na původní fotografii se následně objevily fotografie jiných obyvatel Londýna v podobných situacích. Pořídit takový záběr a nějak ho interpretovat zjevně není takový problém.

Zdroj: Romea

 


contributor

Dobrovolná, nevládní, nezisková organizace sdružující romské a neromské občany, jejímž primárním cílem je podpora boje proti rasismu, rozvíjení dodržování lidských práv, napomáhání k rozvoji demokracie a tolerance ve společnosti.