Po tragickém teroristickém útoku, který se udál v Londýně 22. března 2017, se na sociálních sítích objevily manipulace, které zmapoval web Romea.cz.

Kontext (pozn. red.): Útočník najel na mostě Westminster Bridge automobilem do skupiny lidí, pak vystoupil a zamířil přes Parliament Square k Westminsterskému paláci, kde pobodal několik lidí, včetně jednoho policisty. Následně byl policejní hlídkou zastřelen. Zemřely čtyři oběti, zraněno bylo několik desítek lidí. Útočníkem byl identifikován 52letý muslim Khalid Masood, narozen v Kentu na jihovýchodě Anglie, již dříve usvědčený z napadení, včetně těžkého ublížení na zdraví, držení útočných zbraní a narušování veřejného pořádku.

Faul první: Muslimský svět se směje útokům

Následující screenshot se začal šířit sociálními sítěmi jako argument, že diváci Al Jazeery mají z útoku radost a dávají záběrům “lajky”, srdíčka a události se smějí.

C7i2luMX0AULdWM

Realita: Není jasné, zda screenshot je reálný, ale je možné se podívat na počet reakcí u videa na Facebooku. Z nich vyplývá, že jen malá část diváků k videu umístila smějící se emotikonu. Níže k porovnání reakcí na živé vysílání Al Jazeera (vlevo) a BBC.

692f09496f3f46bf9aa3c8d4d6a5aafb 18

Neexistuje přitom žádný způsob, jak ověřit, co uživatel použitím emotikonu měl vlastně na mysli. „Like“ může znamenat hodně věcí. Navíc odhadovat náboženské vyznání diváků je ještě více nepravděpodobné. Tyto údaje nejsou veřejně k dispozici, upozorňuje Romea.

Podle televize Al Jazeera je interpretace, že muslimové mají z útoku radost, lživá a dokazuje to i počet jednotlivých reakcí na živé vysílání. Na živé vysílání arabské televize bylo okolo 5 200 reakcí. „Smajlíci“ nebo „srdíčka“ byly použity 280krát. “Podobný poměr těchto emotikonů se objevil na středečním facebookovém vysílání z Wesminstru stanicemi BBC, Sky News a CNN. Průměrný poměr je okolo 5 procent. Jen jeden člověk může zaplavit živé vysílání emotikony, čímž se může zdát, že velký počet lidí reaguje na to, co se zrovna vysílá,” okomentovala manipulaci šířící se sociálními sítěmi televize Al JAzeera.

Faul druhý: Bezcitná žena v šátku

Záhy po útocích se objevila na sociálních sítích následující fotografie jako důkaz nezájmu britské muslimky o oběť útoku.

C7i48XUVwAAW KK 1
Autor: Jamie Lorriman

A Martin Konvička sdílí…

 

Martin Konvička 7.republika.cz

A Freeglobe sdílí..

foto

Jenže je to všechno trochu jinak, než se zdá. Na dalších záběrech je vidět, že žena je ve skutečnosti vyděšená.

phpThumb generated thumbnail

V reakci na původní fotografii se následně objevily fotografie jiných obyvatel Londýna v podobných situacích. Pořídit takový záběr a nějak ho interpretovat zjevně není takový problém.

17499074 1366261510084280 8415118747807456363 n

Zdroj: Romea

 


contributor

Dobrovolná, nevládní, nezisková organizace sdružující romské a neromské občany, jejímž primárním cílem je podpora boje proti rasismu, rozvíjení dodržování lidských práv, napomáhání k rozvoji demokracie a tolerance ve společnosti.