Podle Miloše Zemana je Rusko pro Českou republiku prý desetkrát významnější jak Francie. Soudil tak při projevu prezidenta republiky při setkání se zástupci tisku k oficiální návštěvě v Ruské federaci, kde vystoupil po boku Vladimíra Putina.

“Přivážím s sebou zhruba sto čtyřicet podnikatelů, a protože vládní letka má jenom dva Airbusy, museli jsme si kvůli tomu najmout třetí. Když jsem letěl do Francie, měl jsem s sebou čtrnáct podnikatelů, tady sto čtyřicet, z toho by se dalo usoudit, že Rusko je desetkrát významnější než Francie,” řekl prezident.

Ve skutečnosti je počet diplomatů a podnikatelů irelevantní. Není známo, jaké pobídky hrad na tu či onu návštěvu podnikl. Pro naší ekonomiku je podstatnější import a export. V tomto hledisku je Rusko poměrně nevýznamným trhem.

Jaká jsou tedy fakta? 5,2% veškerého exportu ČR mířilo v roce 2016 do Francie. Do Ruské federace jen 1,9%. Pro srovnání hlavní obchodní partner ČR Německo je na 33% veškerého českého exportu. Ruská federace je tak až na dvanáctém místě co do důležitosti obchodních partnerů pro ČR a to za Belgií a těsně před Švédskem a Rumunskem. S importem do ČR z Ruské federace to je podobně slabé, kdy je Ruská federace na pouhých 2% veškerého importu do ČR. Německo je na 27%, Francie je na 3,2%. Pravdivý výrok tedy zní, že Francie je 2,824x důležitější obchodní partner pro ČR než Ruská federace.

Veškeré ekonomické údaje ohledně obchodování ČR najdete zde.

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com