MANIPULACE: Rusko je desetkrát významnější než Francie, tvrdí prezident. Není to pravda.


Podle Miloše Zemana je Rusko pro Českou republiku prý desetkrát významnější jak Francie. Soudil tak při projevu prezidenta republiky při setkání se zástupci tisku k oficiální návštěvě v Ruské federaci, kde vystoupil po boku Vladimíra Putina.

„Přivážím s sebou zhruba sto čtyřicet podnikatelů, a protože vládní letka má jenom dva Airbusy, museli jsme si kvůli tomu najmout třetí. Když jsem letěl do Francie, měl jsem s sebou čtrnáct podnikatelů, tady sto čtyřicet, z toho by se dalo usoudit, že Rusko je desetkrát významnější než Francie,“ řekl prezident.

Ve skutečnosti je počet diplomatů a podnikatelů irelevantní. Není známo, jaké pobídky hrad na tu či onu návštěvu podnikl. Pro naší ekonomiku je podstatnější import a export. V tomto hledisku je Rusko poměrně nevýznamným trhem.

Jaká jsou tedy fakta? 5,2% veškerého exportu ČR mířilo v roce 2016 do Francie. Do Ruské federace jen 1,9%. Pro srovnání hlavní obchodní partner ČR Německo je na 33% veškerého českého exportu. Ruská federace je tak až na dvanáctém místě co do důležitosti obchodních partnerů pro ČR a to za Belgií a těsně před Švédskem a Rumunskem. S importem do ČR z Ruské federace to je podobně slabé, kdy je Ruská federace na pouhých 2% veškerého importu do ČR. Německo je na 27%, Francie je na 3,2%. Pravdivý výrok tedy zní, že Francie je 2,824x důležitější obchodní partner pro ČR než Ruská federace.

Veškeré ekonomické údaje ohledně obchodování ČR najdete zde.

Napsal: Jan Cemper
 
Jan Cemper