Evu Hrindovou asi netřeba představovat. Facebook v minulosti definitivně smazal stránku Naštvané matky, kterou sledovalo přes 40 tisíc uživatelů této sociální sítě. Následně smazal i nově založenou stránku Angry Mothers. Důvod? Časté dezinformace a nenávistný obsah. A tak Eva Hrindová založila novou stránku na Facebooku, ta nese název Antifeministická úderka. Problém je v tom, že obsah se nemění. I tam šíří dezinformace.

Typickým příkladem je příspěvek z 11. března. Stránka publikovala příspěvek s komentářem: „Kde je nejvyšší procento žen ve vedení firem? Tam, kde je nejslabší feministické hnutí.“ Stránka Hrindové skutečně přikládá statistiku Eurostatu. Z té by opravdu vycházelo, že největší počet managerek je v Lotyšsku, Bulharsku či Estonsku, kde feministické hnutí není příliš velké. Kde je tedy problém?

Zpráva mluví o „manažerkách“. Manager je i například Office manager (de facto sekretářka), Facility manager (údržba), Payroll (účetní) apod. Být manager se nerovná být ve vedení společnosti. Vedení společnosti má označení Board members (představenstvo). No a zde už statistiky vypadají úplně jinak. Nejvíce žen ve vedení společností je ve Francii (44 %), Itálii (36 %), Švédsku (36 %), Finsku (35 %) a Německu (34 %). Na opačném konci se nachází Estonsko, Řecko, Malta, Kypr, Litva, Rumunsko, Lucembursko a bohužel i Česká republika. Průměrně se na vedení společností v EU podílí 27 % žen, v České republice to je jen 14 %.

Pro Evu Hrindovou bohužel bude asi platit pořekadlo: „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.