Milan Uhrík, poslanec NR SR za „Kotlebu – Ľudovou stranu Naše Slovensko“ napsal na sociální síti Facebook příspěvek, který za několik hodin má tisíce sdílení. Další stovky sdílení má pak článek Magazin1.sk referující o tom samém. Podle obou mají migranti na Slovensku bezplatnou zdravotní péči. Ta se však netýká prý Slováků. Příspěvek považujeme za zavádějící:

  1. Na Slovensku má právo na „bezplatnou“ zdravotní péči, stejně jako v Čechách, všichni děti, nezaměstnaní či důchodci. Na to mají právo i pracující (zaměstnanci, podnikatelé), ti však přispívají na zdravotní péči platbou (odvody) pojištění. Tato podpora se týká tedy všech, kteří se nachází v nějaké svízelné situaci nebo nevydělávají.
  2. Žádné další výhody nemají. Tvrzení Magazin1.sk, že „migranti“ mají právo zadarmo i zubaře je nesmysl.
  3. Článek hovoří o tzv. doplňkové ochraně. Ta je poskytována na dobu určitou. Po této době je přezkoumáváno, zda trvají důvody, pro které byla udělena.

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com