Český ex-muslim a konvertita ke křesťanství Lukáš Lhoťan publikoval 24. března na webu EUrabia článek, ve kterém píše, že „muslimové v Praze umístili letáky propagující islám před vchod do školy.“ Po zjištění okolností článek považujeme za manipulativní.

Je pravdou, že v průchodu mezi ulicemi Spálená a Opatovická, kde se nachází mj. i vchod do Vyšší odborné školy publicistiky, se v jedné z výkladních skříní nachází propagační materiály propagující Islám. Tyto vitríny jsou pronajímány samotným majitelem domu a nemají cokoliv společného se školou. Jak nám majitel, se slibem anonymity napsal, tato výkladní skříň zde je pronajata již od roku 2009 stejným subjektem a materiály se od té doby zde neměnily. Důvodem propagace pravděpodobně není, že se v objektu nachází škola, ale že v tomto domě jsou také orientální potraviny a tudíž zde chodí mnoho lidí ze zahraničí, kteří se mohou zajímat mj. i o Islám.

„Boj proti plakátkům ve vitrínách, které nám nepatří atd., je nesmyslný. Ani nepřečtu, co tam vlastně je,“ napsala na dotaz Monika Hrubalová z Vyšší odborné školy publicistiky. „Díky prohlubování znalosti křesťanských hodnot a rozvíjení intelektuálních schopností, čemuž se na škole věnuje dostatek času, jsou studenti jistě velmi dobře vybaveni k tomu, aby byli sami schopni posoudit, co se jim ve veřejné prostoru předkládá a nabízí,“ dodala.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.