Mladá fronta DNES vydala na titulní straně článek s nadpisem „Brusel chce zakázat chov mnoha zvířat,“ s podtitulkem „Evropská komise hodlá lidem znemožnit chovat hlodavce, papoušky nebo plazy“? Ve skutečnosti však Evropská komise nic takového neprojednává.

„Autor vybral chytlavé a emocionální téma (chov mazlíčků), snadný neosobní cíl („Brusel“), informace si neověřil a sepsal článek. Ten převzala další média, která se už nepídila po tom, zda je obsah článku pravdivý… otiskly to přece celostátní noviny! I když později došlo v on-line verzi k mnoha opravám, stačilo pár hodin na to, aby se zpráva bleskově šířila po všech sociálních sítích, v rádiu i v televizi. Škoda byla napáchána a některým občanům už těžko vysvětlíme, jak to celé vzniklo. Takto fungují dezinformace. Přitom žádný návrh není na stole. Ani studie zmíněná autorem článku,“ píše Zastoupení Evropské komise v Praze.

„Vše se točí okolo tzv. evropského pozitivního seznamu zvířat vhodných k chovu – po tom volají některé organizace. Určil by, která zvířata se chovat mohou – a ostatní by byla zakázaná. Evropský parlament vyzval v listopadu 2022 Komisi k posouzení, zda by takový seznam měl přidanou hodnotu a byl proveditelný. Komise se zavázala, že takovou studii zahájí – jde totiž o komplexní záležitost, která se dotýká mj. dobrých životních podmínek zvířat, zdraví lidí a zvířat či obchodu se zvířaty. A mohla by mít dopad na všechny tyto oblasti a řadu dalších.

Zahájila tedy výzvu k podávání nabídek na studii proveditelnosti, která by se touto otázkou zabývala. Žádný návrh Komise v této věci neexistuje. Neexistuje ani zmiňovaná studie,“ vysvětluje Zastoupení Evropské komise v Praze.

Paradoxní je, že ačkoliv původní zprávu MF DNES publikovala na úvodní straně, vysvětlující komentář publikovala na straně 8.

„Zatím je to jen o tom, jak moc silně křičí aktivisté a lobbisté. Snažme se proto o věcnou diskuzi a nenaskakujme na zkratky. Všichni chceme najít to nejlepší řešení,“ uvedl k tématu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Asi před rokem přijal Evropský parlament nezávaznou rezoluci, ve které konstatoval, že ve světe klesá biodiverzita, obchod s exotickými zvířaty přináší rizika přenosu dosud neznámých chorob na člověka a že regulace obchodu s exotickými zvířaty v EU je děravá a navzájem mezi státy protichůdná. Evropský parlament doporučil Evropské komisi, aby se problémem začala zabývat. Nelze tedy vyloučit, že v budoucnu na úrovni Evropské unie na toto téma debata neproběhne. Zatím se ovšem jedná pouze o rok starou nezávaznou rezoluci Evropského parlamentu, která byla přijata jako reakce na petice tří západoevropských organizací na ochranu zvířat. Europarlament vyzval Evropskou komisi k vypracování studie proveditelnosti vzniku pozitivního seznamu zvířat vhodných k chovu a momentálně se pro ni hledá realizátor.

Důvodem nemá být pouze ochrana zvířat. Podle poslance Evropského parlamentu Mikuláše Peksy (Piráti) by motivací k zavedení seznamu mohl být záměr omezit přenos chorob. „Přijde mi to takový nesmyslný,“ vyjádřil se Peksa.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.