Facebooková stránky “Zprávy.cz“, která vznikla přejmenováním stránky We Are Here At Home.com šíří dezinformace ohledně údajného projevu Václava Havla z prosinci 1989. Projev, na který se nezapomíná je ve skutečnosti projevem, který nikdy neexistoval. Tento údajný projev se šíří pokaždé u příležitosti 17. listopadu a objevuje se v různých verzích a podobách.

Pokud si najdete projevy z období listopad – prosinec 1989, zjistíte, že několik vět je ve zfalšovaném projevu autentických, ale zbylá část, včetně okřídleného “Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda…” je čirá fantazie autora. Jedná se tedy o směsici textů ze skutečných projevů Václava Havla, s texty lživými, které přidal si vymyslel a přidal sám autor.

Například v prvním odstavci jsou použity věty z Projevu k občanům před volbou prezidenta republiky, v Československé televizi, ze 16. prosince 1989.

“Nejprve bych měl říct něco o sobě.

Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítel socia­lismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách světového imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků a vykořisťovat v nich lidi, a tak dále a tak dokola.

Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet mé knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. První z nich vyjde v těchto dnech. Nemluvím o tom proto, že bych chtěl kohokoli teď zdržovat svou osobní obhajobou, ale proto, že se o mně hodně mluví a že z hlediska naší země není zcela bezvýznamné, kdo jsem a co si myslím. Také bych měl o sobě říct, že jsem se vždycky snažil říkat a psát pravdu, a to bez ohledu na to, zda se to vládě líbí nebo ne, a že jsem za to byl několik let ve vězení.”

Srovnejte s falešným projevem:

“Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte.

Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků…

Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím.

Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, pak bych se chtěl věnovat práci dramatika.

Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň, sám odstoupím z funkce.”

Skutečný projev Václava Havla je zde a zde. Přepis zde.

Tento projev nemohl být řečen ani 25. listopadu 1989 na Letenské pláni. Videozáznam je zde. Některé dezinformační média šíří, že tento projev byl řečen 26. listopadu 1989. Ovšem, v neděli 26. listopadu Václav Havel projev na Letenské pláni vůbec neměl.

Autor falešného projevu je popleta

Všimněte si ještě jednou fotografie falešného projevu. Na falešném textu “projevu” je uvedeno i následující:

“Také vám slibuji na svou čest, že pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.”

Na dezinformačním serveru Zvědavec.org uvádí, že je to výrok Z balkonu Melantrichu 1989. Stejný rok je uveden i na konci falešného projevu.

Jenže označení ČSFR se začalo užívat až od 29. 3. 1990 (Československá federativní republika) resp. od 23. 4. 1990 (Česká a Slovenská Federativní republika), v roce 1989 se stále užívala zkratka ČSSR. Václav Havel by tedy v roce 1989 vůbec zkratku ČSFR ve svém projevu nepoužil.

Navíc se můžete přesvědčit v originálních projevech Václava Havla z roku 1989, že žádná taková věta se tam nevyskytuje.

Z výše uvedených důkazů možeme konstatovat jediné. Zfalšovaný projev je směsicí Havlových autentických výroků a naopak smyšlených výroků autora falzifikátu.

Více zde.
Zpracoval Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com