Jako typický příklad, co je to manipulace, může posloužit článek z protiimigračního serveru Středoevropan a Euronoviny.eu, který se jako lavina šíří v na sociálních sítích. Článek nadpisem a úvodními odstavci chce lidem vsugerovat, že „Francie snižuje legální věk pro sex na 13 let“ a skutečnost se dočteme skrytou až v posledním odstavci článku, resp. uprostřed článku.

„V současné době je legální věk ve Francii 15 let, ale nový zákon protlačovaný francouzskou vládou chce tento věk snížit. Ministryně spravedlnosti Nicole Belloubet včera prohlásila, že věk 13 let by byl rozumný,“ píše nepravdu pochybný server. Ve skutečnosti to samozřejmě není pravda. Současné zákony ve Francii totiž neznají hranici, kdy pohlavní styk se souhlasem je znásilněním. Jinými slovy, pokud dítě souhlasí s aktem, jedná se podle současného zákona jen o sexuální obtěžování, nikoliv znásilnění či pedofilii. Naopak nový zákon to má změnit.

Nově navrhovaný zákon by totiž jasně stanovil, že pohlavní styk s člověkem do určitého věku je znásilnění. Bez ohledu na souhlas či ne. Důvod je jednoduchý a to, že si zákonodárci dobře uvědomují, že dítě si nemusí uvědomovat, že jde o pohlavní styk, natož aby si uvědomovalo možné následky.

Ministryně spravedlnosti Nicole Belloubet pro média řekla, že si umí představit, že taková hranice by mohla být například 13 let. Proti tomuto návrhu však protestují i ostatní vládní představitelé a také feministické a genderové organizace. Jedná se tedy o návrh, který s největší pravděpodobností nebude přijat a stanovena bude zřejmě hranice 15 let, jako je to v případě sexuálního obtěžování.

Redakci serveru Středoevropan vede Filip Vávra. Ten byl spoluzakladatel pražské pobočky anglické neonacistické organizace Blood and Honour a vůdcem nechvalně proslulého neonacistického hnutí Národní odpor. K radikálním myšlenkám se však evidetně hlásí dodnes. “A tady jde o to, zda tento trend bude pokračovat, a Evropané z Evropy zmizí, nebo se to v nějakém bodě zastaví a dojde ke konfliktu, který se ten trend pokusí zvrátit. Evropská, ta původní, populace, je rozdělena na dvě strany. Jedna ten trend podporuje, ta druhá mu nějakým způsobem vzdoruje. Já patřím k té druhé straně, ale jak to nakonec dopadne a která strana uspěje, to si odhadnout netroufám,” říká v rozhovoru pro skinheadský webzine.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.