Vracíme se ke staršímu článku z 11. ledna tohoto roku českého vydání serveru Epoch Times, který rekapituloval dění kolem údajné cenzury. Ta se měla odehrát krátce před americkými volbami, které se konaly loni v listopadu, a pokračovat i po nich. Jejich terčem jsou prý američtí konzervativní politici a podobně smýšlející lidé. Cenzuru mají provádět technologické společnosti, které vlastní sociální sítě, konkrétně Twitter a Facebook spolu s firmou Google a jejím videoportálem YouTube. Firma Amazon potom údajně ‘zaútočila’ na sociální síť Parler, která byla oblíbená právě u konzervativních uživatelů. Na Parler se nedalo přihlásit od 10. ledna až do 15. února, kdy se jí podařilo najít poskytovatele webhostingu.

Text Epoch Times je rozdělen do jednotlivých bodů, které budou psány kurzívou.

‘První polovina října 2020
Pravicoví komentátoři protestují proti cenzuře facebookových fact-checkerů. „Nezávislé“ externí společnosti pro ověřování faktů financují převážně levicové organizace a jednotlivci.’

Pravicoví komentátoři si skutečně stěžovali, že sociální sítě mažou nebo označují jako nepravdivé některé příspěvky konzervativních politiků. Hlavním problémem bylo zveřejňování dezinformací a konspiračních teorií o koronaviru a nadcházejících volbách. Na začátku února 2021 byla zveřejněna studie, která se zabývala právě tím, zda se takto sociální sítě nechovaly. A bylo zjištěno, že neexistují jakékoli podklady, které by dokazovaly, že jsou omezovány nebo mazány příspěvky jen kvůli tomu, že je jejich autor nebo obsah konzervativní.


V celém článku Epoch Times je také často zmiňována cenzura, ale je otázka, zda se na zmiňované případy vztahuje. Na české wikipedii je cenzura definovaná takto ‘Cenzura je kontrola a omezování sdělování informací hromadnými sdělovacími prostředky, obvykle tiskem či dalšími veřejnými médii, veřejnými proslovy, dopisy a podobně. Může být prováděna státem nebo jinými subjekty. Slouží pro udržení státního zřízení a integrity státu, a proto střeží uchování státní ideologie, státního či vojenského tajemství. Je využívána k prosazování společenských, stranických či jiných skupinových zájmů.’
Sociální sítě tedy neprovádějí cenzuru, když mažou příspěvky, které porušují pravidla. Uživatel může své názory zveřejňovat jinde. Pokud se někde sociální sítě a technologické firmy podílejí na cenzuře, tak je to v autokratických režimech, které by jim jinak nedovolily v zemi nabízet služby. Tento případ se však demokratických zemí netýká.

’14. – 15. říjen 2020
20 dní před volbami Twitter uzavřel účet New York Post, tiskové mluvčí Bílého domu i Trumpovu volebnímu týmu za sdílení zprávy NY Post, která vrhla negativní světlo na Bidenovu rodinu.’

Toto je zmanipulování toho, co se skutečně stalo. Údajné ‘negativní světlo na Bidenovu rodinu’ byla dezinformační kampaň, která se snažila očernit syna demokratického kandidáta na prezidenta Huntera Bidena. New York Post přišel se zprávou, že Hunter Biden si v opravně zapomněl vyzvednout notebook a tak si z tohoto zařízení majitel opravny zkopíroval disk a odnesl ho Trumpovu právníkovi. Tímto právníkem není nikdo jiný než Rudy Giuliani a ten napřed zkoušel zajistit otištění zprávy u renomovaného deníku Wall Street Journal. Tento deník však zprávu posoudil jako nevěrohodnou, Giuliani tak nakonec uspěl u New York Post, přestože část tamních novinářů měla o zprávě pochybnosti. Zprávu žádná jiná redakce nepřevzala a zpráva nikdy nebyla potvrzena.
Twitter na tyto informace zareagoval tak, že znemožnil další šíření zprávy z důvodů obav zneužití své platformy pro šíření dezinformací méně než měsíc před listopadovými volbami.

‘4. listopad 2020
Twitter a Facebook začaly omezovat dosah Trumpových postů.’

Tady je dobré si připomenout, proč vlastně sociální sítě omezovaly některé Trumpovy příspěvky. Trump se totiž prohlásil za vítěze voleb, přestože jeho výhru žádná agentura nepředpověděla. Příspěvky byly omezovány kvůli šíření lživých informací.

‘8. listopad 2020
Facebook a Twitter cenzurují Trumpovy posty o volbách.’

Totéž jako o bod výše, Trump stále lže o tom, že vyhrál volby. Dále šíří konspirace o neexistujících volebních podvodech, které zapříčinily, že se vítězem stal Biden. K soudu míří velký počet žalob Trumpova týmu.

‘1. prosinec 2020
Project Veritas zveřejnil odposlechy šéfa CNN: otáčení veřejného mínění proti Trumpovi, zakrývání skandálu okolo Huntera Bidena, poškozování reputace Giulianiho a další…’

Ten to bod není pravdivý, žádné otáčení veřejného mínění ani zakrývání výše popsaného neexistujícího skandálu Huntera Bidena se na odposleších neodehrává. Záznam zahrnuje běžné redakční debaty o článcích a tématech, které bude CNN zpracovávat.

‘9. prosinec 2020
YouTube začal cenzurovat videa obsahující informace o „rozsáhlých podvodech nebo chybách“ při amerických volbách.’

Youtube ve skutečnosti maže nepravdivé konspirační teorie o podvodech při volbách. Na začátku prosince už je jasné, že k žádným rozsáhlým volebním podvodům nedošlo. Jak americké ministerstvo vnitra, tak ministerstvo spravedlnosti, tak jednotlivé státy a federální volební komisař potvrzují, že volby byly férové a bez podvodů, které by ovlivnily výsledek.
Ještě se vraťme k výše uvedeným soudním žalobám Trumpova týmu jimiž se snažili zvrátit prohrané volby. Celkem bylo těchto žalob podáno více než 40 a Trumpovi právníci nevyhráli ani jednu.

’10. prosinec 2020
Jedna z firem pro ověřování faktů pro Facebook je financována z čínských zdrojů skrze TikTok.’

Toto je pravda, pro Facebook skutečně prověřovala kontrolu faktů firma financovaná skrze videoplatformu TikTok.

‘V uplynulém týdnu
Ve čtvrtek Mark Zuckerberg oznámil, že Facebook odstaví Trumpův účet minimálně do 20. ledna (inaugurace).’

‘V pátek Twitter natrvalo odstranil účet Donalda Trumpa, generála Flynna, advokátky Powellové a některých konzervativců. Trump odsoudil platformu za levicovou politiku a bránění ve svobodě projevu.’
Co se asi v týdnu před pondělí 11. ledna stalo, že Trumpovi a dalším zmíněným lidem byly trvale zablokovány účty na sociálních sítích? Odpovědí je samozřejmě útok davu Trumpových fanoušků na Kapitol. Právě v Kapitolu 6. ledna probíhala certifikace výsledků voleb a oficiální vyhlášení Joe Bidena jako vítěze a budoucího prezidenta. Útok stál život 5 lidí, dav skandoval ‘Oběste viceprezidenta Penceho’, někteří z útočníků pobíhali po chodbách a hledali zákonodárce, které chtěli soudit a trestat. Trump byl z útoku na Kapitol nadšený a doufal, že zákonodárce vyděsí natolik, aby prohlásili za vítěze jeho a nikoli Bidena. Trump také několik hodin odmítal povolat národní gardu, která by útočící dav konfrontovala a obnovila pořádek. Trumpovi a dalším byl trvale zablokován účet kvůli podněcování k násilí.

Následuje několik dalších bodů kteří další konzervativci kritizují sociální sítě, protože Trumpovi zablokovaly účet.

‘Parler (alternativa Twitteru oblíbená u konzervativců) byla v pátek stažena z Google Play bez upozornění. Oficiálním důvodem dle Googlu jsou nedostatečná pravidla moderování obsahu.
Apple stáhl Parler z Apple Store ze stejného důvodu jako Google. Amazon zruší Parleru webhosting k 10. lednu 2020.
Ředitel Parleru se chystá na právní „souboj“ s internetovými giganty, které se v posledních dnech zaměřily na restrikce vůči platformě.’

Závěr patří sociální síti Parler, která je velmi oblíbená mezi konzervativními uživateli a také těmi krajně pravicovými. Aplikace Parler byla skutečně stažena z Apple Store a Google Play, protože nemazala nenávistné příspěvky uživatelů, výzvy k vraždám politiků nebo výzvy k zahájení občanské války v USA a organizovali se tam lidé, kteří se útoku na Kapitol účastnili.

Samotný výčet z článku Epoch Times vypadá jakoby Trump a další byly terčem nezaslouženého omezování ze strany sociálních sítí. Epoch Times vytváří zcela zavádějící sled událostí, když zatajuje všechny důvody, proč se tak dělo. Osoby, kterým byl omezen přístup na sociální sítě si za to mohou hlavně samy kvůli šíření lží a konspirací o volebních podvodech.

Epoch Times podobně zmanipulované nebo přímo falešné zprávy zveřejňuje pravidelně a proto má na specializovaném portálu MediaBiasFactCheck hodnocení ‘konspirační teorie, pseudověda, propaganda a falešné zprávy’. Vyšlo také hned několik analytických článků, které rozebírají, jak Epoch Times šíří protrumpovskou propagandu.



wpseo_editor