David Martinek je režisér a producent, nezávislý komentátor a publicista. Natáčí předně televizní dokumenty, publicistiku, krátké filmy, animované filmy.  Začínal jako herec, ale nakonec dal přednost práci grafika. Proslul zejména svým vztahem s Miss ČR 2002 Kateřinou Průšovou. Jako malý hrál David Martinek např. s Libuší Šafránkovou v Národním divadle. Jako dospělý se pustil do podnikání v oblasti grafiky. Nyní je však vcelku populární na Facebooku, kde komentuje aktuální dění.

Martinek okomentoval například i návštěvu českého premiéra v Bílém domě. Podle Martinka to byla odměna za podepsání smlouvy o nákupu stíhaček F-35 a podepsání smlouvy DCA. „Potíž je v něčem jiném. Fialova vláda podepsala v dubnu 2023 smlouvu DCA, umožňující přítomnost amerických jednotek na českém území, na základě schválení vlády. S možností budování amerických základen, podpůrné infrastruktury, postavení vojáků mimo jurisdikci českého práva, logistickou podporu, osvobození dodavatelů od daní a řadu dalších nestandardních podmínek,“ vmyslel si David Martinek.

Přitom to, že američtí vojáci by mohli do ČR jen na základě rozhodnutí vlády, je čistá lež. DCA neposkytuje Spojeným státům žádné automatické oprávnění umístit příslušníky svých ozbrojených sil na území ČR. K tomu bude vždy potřeba samostatné schválení českým parlamentem podle čl. 43 Ústavy. Na tom DCA nic nemění.

Podle vojenského analytika Tomáše Brunera smlouva neumožňuje, aby si Američané v Česku tajně postavili, co chtějí, a nemohou si ani potají vybudovat vlastní základnu, kam se čeští vojáci nedostanou. Dodal, že podle dohody stavby nesmí poškozovat české životní prostředí, ohrožovat veřejné zdraví ani bezpečnost.

Ačkoliv Martinek návštěvu líčí jako odměnu za nákup stíhaček a podpis obranné smlouvy, podle Bílého domu hrála hlavní roli především pomoc Ruskem napadené Ukrajině. V této pomoci je ČR na špici v celé Evropě.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.