Na sociální síti Facebook se šíří video zachycující lynč a upálení mladé dívky. Video je dva roky staré a pochází z Guatemaly. Tato zem leží ve Střední Americe. Video ze svého profilu ho šíří uživatel Láďa Muri a již má tisíce sdílení.

Láďa Muri však přisuzuje toto video migrantům nebo migrační krizi:

A hlavně by to měli vidět všichni příznivci migrantů a sluníčkáři i celá zkurvená “Pražská kavárna” zaprodaných novinářů a herců… Je až k nevíře, kolik tamních dětí a fanatických čumilů se na tu hrůzu dívá jako na normální věc… Tak jsou totiž všichni vychováváni a mají už od mala krutost v krvi !!!”, píše k popisu videa. Z popisku se může zdát, že má nějakou souvislost s migrační krizí či takové činy někdo v ČR obhajuje.

Ve skutečnosti ovšem nemá jakoukoliv souvislost s migrační krizí. Vznik videa vysvětluje server Echo24:

Na internetu se objevilo drastické video, kde rozzuřený dav nejprve zlynčuje a následně upálí zaživa teprve šestnáctiletou dívku. Otřesný případ se stal ve středoamerické Guatemale v obci Rio Bravo. Příčinou lynče měla být údajná spoluúčast dívky na vraždě místního taxikáře. 
O incidentu se zatím objevily jen kusé informace. Podle místního serveru Tiempo.hn byla příčinou lynče vražda osmašedesátiletého taxikáře jménem Carlos Enrique González Noriega, kterého zabil místní gang. Gangsteři, údajně i s dívkou, zastřeleného taxikáře oloupili a dali se na útěk. Dvěma mužským členům gangu se podařilo uniknout, ale dívka podle serveru The Daily Mail na jednom místě špatně odbočila a octla se tak v obklíčení rozzuřených vesničanů.
Vzhledem k tomu, že lynčování je v odlehlých oblastech řady latinskoamerických států běžné, vesničané pravděpodobně dlouho neváhali, když měli na výběr mezi spravedlností soudní a spravedlností ulice. Jako hejno vos se vrhli na dívku, která jim padla do náruče, a začali ji bít. 
Samotné video zřejmě začíná v době, kdy už dav dívku nějakou dobu trápil, protože hned v prvních sekundách záznamu jde jasně vidět její zkrvavený obličej. Následně ji ještě nějakou dobu bijí pěstmi a kopanci, až ji nakonec povalí na zem, polijí hořlavinou a zapálí.
Jan Cemper, Proti projevům nenávisti

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.