Vlnu radosti vyvolal titulek na Novinkách, že „Maďarsko začalo vystěhovávat ukrajinské uprchlíky. Tisíce jich ztratily nárok na podporu“. Někteří lidé začali titulek sdílet s tím, že jde o opatření proti ukrajinským válečným uprchlíkům. Ve skutečnosti jde o kontroverzní opatření zaměřené na Romy.

Asi 120 ukrajinských občanů, převážně žen a dětí romského etnika, bylo ve středu (21. srpna) vystěhováno ze soukromé ubytovny ve městě Kocs. Tedy v den, kdy vstoupilo v platnost vládní nařízení. Budapešť uvedla, že se zaměřuje pouze na ty, kteří jsou schopni, ale nechtějí pracovat. Maďarský ministr vlády Gergely Gulyás řekl, že vládní nařízení je reakcí na asi 4 000 lidí na státem financovaných ubytovnách, kteří odmítli přijmout práci, přestože jim byla práce nabízena.

Je tedy zřejmé, že nařízení je zaměřené proti Romům. Kontroverzní je ze dvou důvodů. Na fotografiích jsou ženy i s velmi malými děti v kočárcích. U těchto případů je tedy velká otázka, zda tyto ženy jsou práceschopné. Jejich situaci navíc komplikuje skutečnost, že mnozí z nich mají dvojí ukrajinsko-maďarské občanství, kterým byla jinde v Evropské unii odmítnuta pomoc s odůvodněním, že jsou maďarskými občany. Například i v ČR. V roce 2018 přitom samo Maďarsko těmto lidem rozdávalo maďarské občanství.

Maďarsko není pro válečné uprchlíky z Ukrajiny příliš oblíbené. Hlavním důvodem je jazyková bariéra, kterou mají v Česku, Polsku či Slovensku mnohem nižší. V Maďarsku je registrováno něco málo přes 46 tisíc ukrajinských uprchlíků, kteří v zemi pobývají na základě udělené dočasné ochrany po ruské invazi na Ukrajinu. Média odhadují, že minimálně třetina z nich jsou právě Romové. Agentura OSN pro uprchlíky uvedla, že změna zákona bude znamenat, že odhadem 2 000 až 3 000 uprchlíků ztratí přístup k dotovanému ubytování.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.