Premiér Viktor Orbán obviňuje Brusel z ohrožování maďarské bezpečnosti a maďarská vláda vede za státní peníze kampaň, v níž občany před takovým rizikem varuje. Budapešť tvrdí, že Evropská unie chce oslabit právo států na ochranu vnitřních hranic či usnadnit migraci se speciálními migračními vízy.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas obvinění odmítá. Evropská komise podle něj ochranu národních hranic neprosazuje a neuvažuje ani o vydávání víz pro humanitární účely.

V Maďarsku se konspirační teorie o Georgeovi Sorosovi, který má židovský původ a je důležitým zastáncem a propagátorem liberální demokracie, objevují pravidelně. Kritici ho často obviňují z organizování spiknutí a státních převratů. V roce 2018 byla Nadace pro otevřenou společnost, jejímž zakladatelem je právě Soros, nucena po útocích zavřít svou pobočku v Budapešti . Nepřátele má v mnoha zemích, ale Maďarsko je specifické tím, že oficiální tažení proti němu vede přímo vláda.

Novinkou u této nové kampaně je, že se na billboardech kromě Sorose objevuje i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Viktor Orbán postavil fungování maďarského hospodářství do značné míry na čerpání eurofondů, kterých je Maďarsko čistým příjemcem. Přesto Brusel neustále obviňuje z ohrožování maďarských národních zájmů. Juncker i proto v prosinci 2018 označil Orbána za jednoho z hlavních viníků šíření dezinformací a  fake news .

Evropská komise kampaň maďarské vlády odsoudila a označila ji za šokující a absurdní konspirační teorii.

Zdroj: https://antipropaganda.sk/madarska-vlada-vedie-novu-konspiracnu-kampan/

Dnešní aktualita: Maďarský premiér Viktor Orbán připustil, že spor kvůli protibruselské kampani jeho vlády by mohl skončit vystoupením jeho strany Fidesz z Evropské lidové strany (ELS). Trpělivost Evropským lidovcům došla právě poté, co Orbán polepil Maďarsko billboardy, které obviňují předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a finančníka George Sorose z oslabování ochrany hranic a podpory migrace. Sám Juncker je pro vyloučení Fideszu.