I přes kritickou situaci v nemocnicích se najdou uživatelé Facebooku, kteří stále tvrdí, že nemocnice mají ze situace byznys, v nemocnicích leží bezpříznakoví pacienti a nemocnice dostávají obrovské příplatky. Je to velká neúcta k práci zdravotníků.

Nemocnice samozřejmě bezpříznakové pacienty nehospitalizují. Kraje mají povinnost zajistit místo pro lidi bez příznaků, aby dál neblokovali kapacity nemocnic již od listopadu. Například Hlídač státu uvádí, že k 28.02.2021 je „celkem 7049 pacientů s COVID-19, z toho bez příznaků 305, v lehkém stavu 1534, ve středně těžkém stavu 3703, v těžkém stavu 1507.“ To, že někdo je hospitalizován i s koronavirem bez příznaků nebo v lehké stavu samozřejmě neznamená, že daný netrpí přidruženými onemocněními, které si vyžadují hospitalizaci.

„Pacienty coby sociální hospitalizace už v našich nemocnicích nemáme prakticky žádné. Jde o jednotky lidí, a vždy jen po nutnou dobu při vyřizování jejich přeložení do zařízení následné péče,“ uvedla mluvčí Nemocnic Pardubického kraje (NPK) Kateřina Semrádová.

A příplatky za covidová lůžka? Velkým trápením je nová úhradová vyhláška. Například největší česká Všeobecná zdravotní pojišťovna kvůli ní snížila platby za covidové pacienty na intenzivním lůžku o třetinu a na standardním lůžku zrušila kompenzaci úplně. A šéfové zdravotnických zařízení se shodují, že je to problém. „Současná úhradová vyhláška je nastavena na výkonnost, které nebudeme schopni v souvislosti se zastavením péče plánované v důsledku epidemie koronavirem dostát,“ stěžuje si šéf kolínské nemocnice Petr Chudomel. Problém přibližuje Miroslav Procházka, předseda správní rady nemocnice Trutnov. „Vyhláška vznikala v době, kdy se očekával postupný útlum pandemie. Příplatky za covidové pacienty na ‚standardních‘ lůžkách jsou od 1. ledna nula korun, a to i přes prokazatelně vyšší náklady spojené s léčbou.“

Ministerstvo zdravotnictví v úhradové vyhlášce pro rok 2021 snížilo příplatek, který dostávají nemocnice za péči o nemocné s covidem-19. Za léčbu o jednoho takového pacienta, který s covidem-19 leží na jednotce intenzivní péče, dostanou o více než 133 tisíc korun za týden méně. Jak zjistily Seznam Zprávy, změna už má také konkrétní dopady. Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice nebo nemocnice v Jihlavě se rozhodly, že kvůli tomu sníží příplatky pro zdravotníky, kteří na covid oddělení pracují. Lékaři a zdravotní sestry tak přijdou nejspíše o tisíce korun měsíčně.

„Onemocnění COVID-19 má dle současných poznatků dobu infekčnosti 10 dní u pacientů s lehkým nebo středním průběhem onemocnění a 20 dní u pacientů s těžkým průběhem onemocnění zpravidla u pacientů na JIP nebo ARO. Pouze po tuto dobu existují zvýšené náklady na péči o tyto pacienty (spotřeba osobních ochranných pomůcek; odměny a příplatky personálu, který se stará o COVID-19 pozitivní hospitalizované pacienty) a po skončení infekčnosti je možné k pacientům s onemocněním COVID-19 přistupovat jako k neinfekčním, tedy jim poskytovaná zdravotní péče by měla být hrazena již ve standardním režimu za vykázanou péči bez bonifikačních příplatků. Zároveň díky vytvoření nových výkonů pro PCR testy na COVID-19 č. 82301 a 82302 bude možné z vykázané péče jednoznačně určit datum začátku infekčnosti pacienta, tj. datum provedení PCR testu s pozitivním výsledkem vykázáním výkonu č. 82301,“  říká platná vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR.

Hospitalizovaný pacient s covidem-19 je podle algoritmu ministerstva zdravotnictví po deseti dnech přeložen na standardní oddělení jako negativní, pokud poslední tři dny nemá příznaky. Ve statistikách se tak dál neobjevuje, přestože v nemocnici mnohdy zůstává několik týdnů až měsíců. Podle Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je to případ asi 26 procent pacientů.

Po dvaceti dnech se připočte mezi vyléčené, i když se v zatížení nemocnice nezměnilo nic. „Obecně je brán pacient po 20 dnech od stanovení diagnózy covid jako neinfekční, je-li bez symptomů. Může přitom být i PCR pozitivní,“ uvedla Heřmánková. Stejný postup potvrdila také například Fakultní Thomayerova nemocnice nebo Fakultní nemocnice v Motole. Pacienti po těchto 20 dnech tak nejsou ve statistikách hospitalizací a aktuálně nakažených, neobjevují se ani mezi úmrtími s covidem. „Pokud jsou hospitalizováni déle než 20 dnů, tak už infekční nejsou a nehlásí se, i když jejich stav stále vyžaduje hospitalizaci a příčinou jejich obtíží je covid. Naopak pacienti, kteří se u nás zlepší natolik, že jsou schopni domácího ošetřování, jsou propuštěni do domácí péče, i když jsou stále v izolaci,“ popsala mluvčí FN Motole Pavlína Danková.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.