Slovenská stránka Bádateľ šíří, že slovenská policie šíří hoaxy, když předkládá fotografie hrobů dětí jako dílo ruské armády. Má to dokazovat, že na fotografiích je i hrob šestileté dívky, která zemřela 9. března, tedy v době, kdy ruská armáda město neměla v moci.

Přitom stačí krátké hledání a zjistíme, že ruská armáda ostřelovat město začala 28. února 2022 leteckými útoky a od 3. března 2022 se snažila ruská armáda město dobýt pozemně. Mapa znázorňující situaci na bojišti ukazuje, že právě 9. března zde probíhalo těžké raketové ostřelování. Nikdo netvrdil, že se jedná jen o oběti z dob, kdy ruská armáda měla město pod kontrolou. Mimochodem, to se stalo zřejmě už v polovině března a ne až 1. dubna jak tvrdí Badatel.

Podobně manipulativní je i tvrzení Pavla Cimbála. Ten se snaží zas vnuknout myšlenku, že nalezené hroby v Izjumu jsou staré a místo se příležitostně používalo i za 2. světové války. Jenže ani zde nikdo netvrdí opak. Věc vyšetřuje ukrajinská policie a na místo míří i OSN. Faktem je, že někteří lidé zde byli pochováni nedávno a těla nesou známky mučení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.