Za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury bude letos do senátu kandidovat i Luděk Kula. Je to zřejmé z transparentního účtu hnutí. Kula si totiž sám sobě, prostřednictvím své bezpečnostní agentury, přispěl na kampaň 150 000 Kč. Částku věnoval jako dar, a tak si ji bude moci odečíst z daní. Zvláštní navíc je, že ve stejný čas, kdy se rozhodl kandidovat za hnutí SPD rovněž získal velmi lukrativní zakázku na ostrahu Pražského hradu za 16,5 milionu korun bez DPH.

Luděk Kula byl dlouholetým ředitelem Vězeňské služby ČR. 21. dubna 2007 Mladá fronta Dnes uvedla, že protikorupční policie prošetřuje nákup rušiček mobilního signálu a detektorů kovu do českých věznic. Pod smlouvami na rušičky i detektory je podepsán Kula. Zakázku dostala firma Pb mont, ale v některých věznicích její zařízení nefungovalo. V dalších pěti zařízeních vězeňská služba rušičky nepřevzala. Stát přitom zlínské firmě vyplatil kolem 18 milionů korun. Pikantností je, že společnost PB mont se předtím nikdy výrobou rušiček, ani podobných zařízení, nezabývala a neměla tedy s nimi žádné zkušenosti. O měsíc později se Sněmovní kontrolní výbor usnesl na tom, že vězeňská služba při zadávání této zakázky pochybila. Podle výboru byla její činnost v rozporu se zákony a zvolila nevhodné a netransparentní řešení, které mělo za následek špatné využití státních peněz. Kula se proti některým závěrům ohradil. 11. července 2008 zprostil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Kulu služby. Kula také prý podváděl při psaní Diplomové práce.

3. srpna 2011 se stal Luděk Kula jednatelem společnosti Indus zabývající se ostrahou. Společnost od té doby působí především v Praze a Brně. Stará se o ostrahu například Penny marketu, Národní galerie, Ministerstva zahraničí, či Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových. Nyní bude jeho společnost střežit i Pražský hrad. 29.6.2018 Pražský hrad, prostřednictvím registru smluv, oznámil, že společnost Luďka Kuly bude střežit objekty v areálu sídla prezidenta. Cena zakázky činí 16 500 000 Kč bez DPH, tedy 19 965 000 Kč. Nyní to však vypadá, že by se rád Kula vrátil i do veřejných funkcí, konkrétně do senátu.

Přitom Tomio Okamura ještě v loni na podzim vykřikoval, že chce senát zrušit. „Prosím vás, my jsme přece v úplně jiné situaci. Tenkrát kvůli předčasným volbám a poté, co ČSSD mně jako nezávislému senátorovi odmítla všechny moje zákony v Senátu – to znamená odvolatelnost politiků, referendum, přímou hmotnou odpovědnost politiků, což prosazuji celou dobu – jsem se musel nadobro rozhodnout, jestli budu hnít v Senátu. My chceme Senát zrušit. Jsem jediný politik za posledních deset let, tuším, který byl zároveň senátorem i poslancem. Jediný, který tu práci může přímo srovnat. Říkám vám, že Senát je k ničemu, chceme ho zrušit. A chceme snížit i počet poslanců na 81. To jsou ústavní změny,” prohlašoval pro Český rozhlas.

Napsal: Jan Cemper

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.