Luboš Xaver Veselý prostřednictvím svého kanálu na Youtube zaútočil na web HlídacíPes.org. Respektive na Ústav nezávislé žurnalistiky, který je vydavatelem webu.

Hlídací Pes 23. září vydal článek, ve kterém Veselému vyčítá, že „nabídl Andreji Babišovi ve svém vysílání prostor bez jakýchkoli kritických dotazů.“ Český rozhlas to vysvětluje tak, že se jedná o zábavný pořad. „Pořad Xaver a host je zábavným pořadem, nikoli politickou diskusí, stejně jako např. v ČT pořad Všechnopárty Karla Šípa. Moderátor toto sdělil hned na začátku, a i později při rozhovoru premiéra Babiše několikrát upozornil na to, že se v tomto případě nebude a nemá mluvit o politice a vždy rozhovor vedl v jeho zábavném formátu,“ řekl webu Hlídací pes mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Kritika webu se ovšem Luboše Xavera Veselého dotkla a rozhodl se zkoumat, co Ústav nezávislé žurnalistiky je zač. V reportáži publikované na sociální síti Youtube zjistil, že má sídlo v Líšnici číslo popisné 208. Autem dojel do obce Líšnice a ke svému překvapení zjistil, že objekt číslo popisné 208 leží v chatové oblasti a jde o polorozbořenou chalupu skrytou v hlubokém houští. Stále se však nevzdával a vyrazil ke druhému číslu popisnému 208 v Líšnici. A tam se konečně něco dozvěděl. Dozvěděl se, že Ústav nezávislé žurnalistiky Ondřeje Neumanna se těžko najde, protože Neumann se přestěhoval do Prahy. Veselý se také podíval na účetní závěrku a zjistil, že mezi dárci je Open Society Foundations amerického miliardáře George Sorose. Vůbec největším dárcem je pak Nadační fond Českých průmyslníků. Promo videu udělal web Parlamentní listy.

Ale zpět k Veselému. Ačkoliv jednání spolku a webu HlídacíPes.org není úplně nejtransparentnější, dostupné informace lze jednoduše zjistit z webu. „Hlídací pes je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. (…) Ústav nezávislé žurnalistiky neprovozuje pouze web Hlídací pes. Je též platformou, která bude nabízet špičkový obsah i zavedeným médiím, která na něj buď nemají dostatek prostředků, nebo není vhledem k majiteli zaručena dostatečná objektivita,“ stojí v úvodních informacích o projektu. Z webu je také zřejmé, kdo tvoří redakci. Na webu Hlídací pes nalezneme také seznam všech organizací, které projekt podporují a rovněž se kterými projekt spolupracuje.

Xaver Veselý si tedy veškeré dostupné informace mohl zjistit pohodlně z křesla svého domova. To, že investigativní weby uvádí jako sídlo virtuální adresu nebo adresu, kde se zakladatelé nezdržující je poměrně běžný postup. Důvod je jasný: bezpečnost. Investigativní weby jsou velmi často terčem nejrůznějších výhrůžek, často se zajímají i o osoby, které mají například i kriminální minulost.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.