Kromě 20. výročí teroristických útoků v USA se k 11. září váže ještě jedno významné datum. Alespoň pro střední Evropu. Respektive výročí se připomíná spíše 12. září. Spojená říšská, habsburská císařská a polská vojska čítající asi 70 000 mužů přitáhla 12. září 1683 k Vídni ve třech proudech, aby osvobodila metropoli habsburského impéria od dva měsíce trvajícího obležení. Vídeň obléhalo asi 150 000 vojáků Osmanské říše. Osvobození bylo úspěšné a Osmanská říše se dala postupně na ústup.

Jinou lekci z historie nám však dávají politici, kteří sami sebe označují za vlastence. Podle Lubomíra Volného se bitva nekonala v roce 1683, ale o sto let později. Paradoxně Volný věc spojil s útoky na newyorská dvojčata a uvedl, že bitva byla prý důležitější než tato „epizoda“. V roce 1783 vyvrcholila Americká válka za nezávislost. Pan Volný pravděpodobně o tomto někde slyšel, ještě si vzpomenout v jaké souvislosti.

Poslanec Tomáš Taraba (zvolen za stranu Kotlebovci – ĽSNS, člen Život – národná strana) se pro změnu domnívá, že Vídeň čelila útoku Arabů. Osmanská říše je též známa jako Turecká říše a s Araby měla společné jen to, že ovládala i část Arabského poloostrova. Ale kdo pořád ty rozdíly má sledovat. Turci, Arabové, vždyť je to jedno.

Ovšem stále lepší, jak ty vzkazy ze záhrobí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.