Litva vyhostila šéfredaktora ruského webu Sputnik. Šéfredaktora litevské odnože ruského portálu Sputnik Marata Kasema vyhostila Litva v době, kdy v zemi rostou obavy z vlivu ruských státních médií. Prokremelský novinář byl před vyhoštěním několik hodin vyslýchán, Litva ho totiž považuje za hrozbu. Sputnik je ruská zpravodajská agentura, internetový portál a rádiový rozhlas provozovaný ruskou státní tiskovou agenturou Rusko dnes.

Kasem do hlavního města Vilnius přiletěl 28. května, ale pohraničníci ho podle Rádia Svobodná Evropa zastavili a odvezli ho do sousedního Lotyšska, tedy do země kde má občanství. Mluvčí litevské pohraniční služby uvedl, že Kasem byl zadržen, protože jeho jméno se nachází na seznamu nežádoucích osob.

Úřady zakázaly Kasemovi vstup na litevské území a to na dobu 5 let. Označují ho za „hrozbu pro národní bezpečnost“. Těsně po přistání byl údajně několik hodin vyslýchán a byl dotazován i na možné propojení na ruské tajné služby.

Západ považuje ruská státní média jako Sputnik a RT za nástroj šíření prokremelské propagandy. I zpráva litevské rozvědky z roku 2018 uvádí, že redakce Sputniku působící v Litvě je nástrojem Moskvy na šíření proruské propagandy. Portál se údajně snaží v litevském mediálním prostoru prosazovat ruské zájmy a podněcuje protizápadní nálady.

Šéfredaktorka mediální skupiny Sputnik Margarita Simoňjanová potvrdila, že Litva Kasema vyhostila, důvody však, jak uvedla, nezná. „Jak může litevskou bezpečnost ohrožovat člověk, který se nezabývá ničím jiným než žurnalistikou, ví jen bůh a litevské úřady,“ řekla.

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk