Pět novinářů končí v redakci Lidových novin, které vydávají tištěné noviny a také publikují články na webu Lidovky.cz. Konkrétně jde o Petru Procházkovou, která končí v deníku po pětadvaceti letech. Dále pak přímo v návaznosti na kauzu fake news okolo syrských dětí, která byla redakci podsunuta přimo osobami okolo premiéra Andreje Babiše, končí ještě Ivana Milenkovičová a šéf zahraniční redakce Milan Rokos. Již v pátek podali výpověď Vojtěch Gibiš a Šárka Kabátová, ti už ale byli delší dobu rozhodnuti a kauza pro ně byla spíše onou „třešničkou“ na dortu.

 „Minulý týden se objevil v Lidovkách text od jisté doktory Horákové, který podporoval pozici premiéra Babiše v kauze syrských sirotků. My jsme s kolegyní zjistily, že ten text je podivný, a následně jsme zjistily, že ten text jsou fake news. To, že se v novinách objeví falešná zpráva, je chyba, která se ale stává. Podstatnější bylo zjištění, jak se ten text dostal do novin. Byl nám totiž poskytnut z týmu premiéra dva dny před schůzkou s aktivisty a europoslankyní Šojdrovou, kde se mělo o sirotcích jednat,“ vysvětluje pro Nový deník Petra Procházková. Falešný článek si jde přečíst zde.

Šéfredaktor István Léko se brání, že článek hned Lidové noviny stáhly. „Jakmile jsme v redakci získali pochybnosti o důvěryhodnosti autorky, stáhli jsme ho. Osobně se za zveřejnění nedostatečně prověřeného textu omlouvám a zasadím se o to, aby se podobné chyby neopakovaly. Chci kategoricky prohlásit, že práce novinářů v Lidových novinách a na serveru Lidovky.cz nebyla a nebude pod politickým vlivem,“ píše István Léko.

Největší problém spatřuje Procházková v tom, že z Lidových novin se stalo periodikum obhajující jeho názory. „Největší problém je to, že v Lidových novinách měl takto vyjít text, který byl zcela jasně podporou Babišova postoje a byl účelově zařazený do novin dva dny před zásadní schůzkou premiéra Babiše a europoslankyně Michaely Šojdrové. Já to hlavně považuji za naprostý podvod na čtenáře. A toho já se nemůžu účastnit,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Vyjádření publikovala na svém Facebooku i Ivana Milenkovičová. „Domníváme se však, že skutečný problém nepředstavuje to, že by LN a Lidovky.cz „naletěly“ T. Horákové či osobě, která text jejím jménem publikovala, nýbrž to, za jakých okolností se tento článek do redakce vůbec dostal. Považujeme za nezbytné vyjasnit, za jakým účelem, kdy a prostřednictvím koho byl text redakci zaslán a komu konkrétně byl adresován. Zvláště v atmosféře vyhrocené veřejné diskuse na toto téma je třeba vyjasnit, proč nebyl text podroben standardním mechanismům interní kontroly. Zároveň apelujeme na vedení redakce, aby doložilo, v jaké podobě byla získána reakce A. Babiše pro článek “Taťjana Horáková: tajemná lékařka s týmy chirurgů, kterou nikdo neviděl”. Jmenovitě to, kdo z členů redakce s A. Babišem či jeho spolupracovníky za tímto účelem komunikoval a zda bylo jeho stanovisko pouze doplněno do připravovaného textu, nebo byl jemu či jeho spolupracovníkům celý text zaslán k revizi, případně upraven na základě pokynů A. Babiše či jeho spolupracovníků,“ píše se ve společném prohlášení Petra Procházková, Ivana Milenkovičová a Milan Rokos.

Vojtěch Gibiš a Šárka Kabátové své odchody zatím nekomentují. Z jejich facebookových profilů je ovšem znát, že s postoji Petry Procházkové, Ivany Milenkovičové a Milana Rokose souzní.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.