Na Facebooku se šíří další smyšlený útok přisuzovaný Ukrajincům. Má jít o konflikt z pražské tramvaje 12, kdy údajně opilí Ukrajinci obtěžovali cestující, dostali se do konfliktu z Čechem, ale policie prý řešila jen Čecha. Protože tvrdí, že tramvaj zůstala stát na velmi vytížené stanici Anděl, kontaktovali jsme dopravní podnik. Dopravní podnik neví o žádném takovém konfliktu, kdy by tramvaj musela delší dobu stát na zastávce Anděl a rovněž ani policisté nic o takovém konfliktu nevědí.

“V souvislosti s Vaším dotazem se nepodařilo dohledat žádný podobný případ, ke kterému by byli pražští policisté přivoláni a na místě věc řešili.  Vzhledem k tomu, že u Vámi zaslaného příspěvku není datum, kdy k tomu mělo dojít, prověřili jsme postupně oznámení v průběhu dvou měsíců zpět,” napsala nám mluvčí pražské policie Ing. Eva Kropáčová.

Příspěvek rovněž lže v tom, že lidé z Ukrajiny nemohou být lustrováni. Policie samozřejmě může lustrovat i lidi z Ukrajiny. Lidé z Ukrajiny pobývající v ČR mají v České republice buďto pracovní povolení, trvalý pobyt, nebo dočasnou ochranu v případě lidí utíkajících před válkou. Ve všech těchto případech tedy lidé byli lustrováni českým státem za pomoci ukrajinských úřadů. Cizinci žijící v ČR mají stejné povinnosti vůči našemu státu jako čeští občané a v případě páchání trestných činů jsou stíháni.

Tip nám zaslal Václav Feigl.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.