Ještě na konci října se premiér Babiš v sněmovně dušoval, že situace v ČR není kritická. „Normálně lžete,“ prohlásil Babiš ve Sněmovně v reakci na interpelaci místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové, podle níž nyní v Česku umírá 70 lidí s covidem-19 denně v přepočtu na počet obyvatel, což je nejvíc v Evropě. „Manipulujete fakta, není to pravda ani poměrově, je to normálně sprostá lež, nic jiného,“ uvedl Babiš 22. října. Nyní se ukazuje, že právě tato doba byla pro ČR velmi kritická a bohužel poslankyně Pirátů měla naprostou pravdu.

Než se údaje z matrik a ministerstva vnitra dostanou na Český statistický úřad, chvíli to ovšem trvá. Český statistický úřad zveřejnil údaje zatím jen do konce 39. týdne, tedy do 27. září. Z čísel přitom jasně vyplývá, že už v 39. týdnu zemřelo nejvíce lidí za poslední dekádu.

Situace se pak výrazně zdramatizovala v říjnu. Kdyby „úmrtí v souvislosti s covidem-19“ byla samostatná kategorie v příčinách úmrtí, šlo by nyní v ČR o příčinu nejčastější. V Česku v posledních říjnových dnech roku 2020 umíralo přes 450 lidí, někdy i více než 500 lidí denně. Například v týdnu 19.-25.10.2020 v ČR zemřelo v průměru o více než tisíc lidí více jak tomu bylo za stejné období v letech 2015-2019. Vyplývá to ze zatím neúplných údajů o úmrtích, které shromažďuje ministerstvo vnitra v rámci tzv. evidence obyvatel. Na konci října se v datech začal výrazně projevovat vliv druhé vlny covidu-19.

Tento graf je nepřímou, ale výmluvnou odpovědí na otázku „Zemřel s covidem, nebo na covid“? Jak se můžete sami přesvědčit, počty nadúmrtí jsou zhruba stejně vysoké či ještě spíše vyšší než počty úmrtí v souvislosti s covidem. S ohledem na tyto údaje je těžké hájit hypotézu, že lidé umírají „s covidem“ a jen v podstatně menší míře „na covid“. Ukazuje totiž, že úmrtí na covid-19 netvoří jen významný podíl všech úmrtí, ale navyšují celkový počet úmrtí. Jinými slovy: umírají lidé, kteří by jinak letos neumřeli.

Ukažme si to na dni, kdy podle evidence došlo k nejvyššímu počtu úmrtí. Dne 26. října podle dosavadních údajů mělo zemřít 519 lidí. Statistiky „úmrtí v souvislosti s covidem-19“ ministerstva zdravotnictví pro tento den uvádějí číslo 159.

„Pokud to vztáhneme k námi zmíněnému 26. říjnu, konečný počet zemřelých pro daný den s velkou pravděpodobností překročí 550. Není výjimkou, když v evidenci ještě po 14 dnech přibude pro daný den několik desítek úmrtí. Na základě vývoje z předchozích let se dá tedy očekávat, že konečné počty zemřelých ještě do konce října překročí 500 denně. Ovšem jde o odhad založený na údajích z „nepandemických“ dob, a tak těžko odhadovat, jak veliký bude skutečně rozdíl letos,“ upozorňuje technická redakce Idnes.cz.

Někdo stále argumentuje, že média věnují koronaviru příliš velkou pozornost. Čísla však ukazují, že nikoliv. Bohužel. Když se stávají hromadné tragédie, kdy najednou umírají desítky lidí, není to nic proti současné situaci, kdy zemře za týden i více jak tisíc lidí navíc.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.