Očkování proti covidu-19 je terčem rostoucího množství dezinformací. Především na sociálních sítích se objevují nepravdivá tvrzení o dramatických dopadech vakcinace na zdraví lidí, především dětí. Reportéři serveru iROZHLAS.cz se rozhodli dvě taková tvrzení ověřit.

První se týkalo případu v jižních Čechách. Ludmila N. na začátku pandemie šila roušky. Pak ale proti covidovým opatřením začala bojovat. Tedy nejvýrazněji na sociální síti Facebook. V diskusích pod články o očkování, ale i na svém vlastním profilu, sdílí informace o negativních účincích vakcíny proti koronaviru. „Syn má ve třídě po očkování jedno úmrtí a dvě mozkové příhody. A já vím o dalších případech od svých klientů. Někteří jsou očkovaní a jsou v pohodě, někteří po očkování měli prudké reakce,“ napsala třeba pod rozhovor s producentem Tomášem Ságlem. „Syn se to dozvěděl od příbuzného toho zemřelého chlapce, který na tu školu také chodí. A závěr pitevní zprávy – prudká alergická reakce na neznámou látku v těle,“ dodala.

Redakce oslovila také školu, kam syn paní Ludmily chodí. A podle ředitelky Zdeňky Erhartové se pod její střechou žádný takový případ nestal. „U nás to v žádném případě nebylo. Nezemřel tu nikdo už několik let a mozkovou příhodu také nikdo neměl. Je to nějaké fake news a můžu to se vší vážností popřít. Ani od jednoho dítěte jsem neslyšela, že by mělo nějaké vážnější vedlejší účinky, a to mám očkovanou více než polovinu žáků,“ vysvětlila ředitelka. Ludmilu N. si navíc hned vybavila. Matka sedmnáctiletého syna si totiž dlouhodobě stěžuje na protiepidemická opatření, která ve škole platí.

Podobný případ se šířil i v Šumperku. „Z naočkovaného mužstva mladých šumperských hokejistů (16-17 let) jich hned 5!!! (sic) dostalo zánět srdečního svalu,“ napsala pod rozhovor Deníku N o očkování dětí zootechnička prasat Marcela D. Na otázky dalších diskutérů, odkud informace má, odpovídala, že zdroje nepotřebuje. Ve městě totiž sama žije. Pro iROZHLAS.cz ale nakonec upřesnila, že o případu ví od matky, která má v týmu syna. „Ona mi to tak říkala, když jsme se bavily,“ říká.

I proto redakce opět kontaktovala Marcelu D., která reagovala pouze textovou zprávou. A znova otočila. „Omlouvám se, byla jsem zmatená. Byl to hokejový klub. Zeptejte se tam,“ odepsala.

Šéf hokejového klubu Mladí draci Šumperk na otázky redakce nechtěl odpovědět. Trenéři byli ale sdílnější. O údajných zdravotních obtížích svých svěřenců nevěděli. „Kde jste na to přišli? Paní si může psát, co chce. Nic o tom nevím. Vím, že celé družstvo juniorů mám proočkované, až na jednu výjimku. Ti kluci šli do karantény, onemocněli znovu covidem. Ale to je tak všechno,“ řekl k tomu trenér juniorů Petr Rutar. Také podle starosty Šumperku Tomáše Spurného (Pro Šumperk) je nepravděpodobné, že by informace byla pravdivá. Jak totiž sám řekl, v malém městě by se to určitě vědělo.

Podobné stanovisko má i Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje. „Nemáme o situaci v šumperském hokejovém klubu zatím žádné informace. Potíže po očkování jsou hlášené na Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten by to měl prošetřovat dál,“ řekla její mluvčí Markéta Koutná. Dodala ale, že by se podobná situace určitě řešila na širší úrovni.

Policie potvrzuje, že hlášení o podobných příspěvcích na sociálních sítích v poslední době rychle přibývá. Prý je nebere na lehkou váhu. „Nicméně ne ve všech případech jde o trestný čin. Někdy můžeme hovořit o přestupku,” sdělil TN.cz mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. Letos už policie eviduje kolem 30 případů trestného činu šíření poplašné zprávy. Ještě v roce 2018 jich bylo jen 12. Pandemie a spuštění očkování s čísly zahýbaly, anonymita internetu to jen podporuje.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.