Srovnatelný počet lidí s protivládními demonstracemi přišel v sobotu na Staroměstské náměstí k připomenutí druhého výročí stále pokračující ruské agrese. Lidé přišli vyjádřit solidaritu s obránci této východoevropské země. Zároveň vyzvali svět k její větší podpoře. Prezident Petr Pavel účastníkům shromáždění na zaplněném Staroměstském náměstí v Praze mimo jiné řekl, že podporovat Ukrajinu znamená podporovat svou vlastní bezpečnost a zabránit tomu, aby zvítězilo vidění světa ruského prezidenta Vladimira Putina.

Shromáždění tisíců lidí nelibě nesli aktivisté, kteří tvrdí, že jsou vlastenci. Například Aleš Svoboda si vymyslel, že o demonstraci psal web Politico a lidé na shromáždění přáli „smrt všem Rusům a jejich podporovatelům, tedy v ČR.“ Ve skutečnosti lidé skandovali hesla jako „Stop Russia“ nebo „Ukraine must win“ (tedy Zastavte Rusko a Ukrajina musí vyhrát).


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.