Jindřich Rajchl a další přehodnotili útok demonstrantů na Národní muzeum a pro změnu tvrdí, že nepokoje byly vyprovokovány policií, přičemž demonstranti se chovali do té doby poklidně. To samozřejmě není pravdou. Shromáždění před muzeum navíc nebylo ohlášené a z jiných videí je zřejmé, že před zásahem policie byli účastníci upozorněni na možný zásah ze strany pořádkových sil.

„V momentě, kdy bylo shromáždění ukončeno a demonstranti, kteří byli u Národního muzea, odešli domů, podněcoval muž s megafonem odcházející účastníky z Václavského náměstí, aby šli sundat Ukrajinskou vlajku z budovy Národního muzea. Této jeho výzvy se ujalo několik stovek osob, které se domáhaly vstupu do budovy. V tom jim bylo zabráněno policisty. Agrese těchto osob však značně stoupala, proto velitel opatření rozhodl o nasazení posil. Prostřednictvím zařízení LRAD byli přítomní lidé opakovaně vyzváni, aby opustili prostor před budovou Národního muzea, neboť shromáždění již bylo řádně ukončeno.

Někteří (jednotlivci) do policistů strkali, další je napadali tyčemi, na kterých měli původně vlajky. Podněcovatel k násilnostem a k odstranění ukrajinské vlajky byl zajištěn z důvodu, že se opakovaně dopouštěl přestupku a v současné chvíli se jeho jednáním zabývají pražští kriminalisté.

Následně po opakovaných výzvách byly osoby před budovou Národního muzea postupně vytlačovány z prostoru. Při tomto docházelo průběžně k zajišťování jednotlivců, kteří za použití násilí odmítali prostor opustit a u jedné ze zajištěných osob policisté nalezli i zraň (nunčaky). Postupně se tak podařilo lidi vytlačit pod schody a dále z prostoru před budovou. V průběhu opatření bylo neustále využíváno policistů AKT ve snaze řešit situaci mírnou cestou.

U Národního muzea jsme omezili na osobní svobodě 20 osob pro neuposlechnutí výzvy, které jsme převezli na policejní služebny a oznámili na příslušný správní orgán. Tři kolegové byli při zákroku zraněni a převezeni do nemocnice,“ líčí incident policisté.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.