Když se snaží na údajné lži upozorňovat dezinformátoři, nemůže to dopadnout dobře. A ne jinak tomu je v případě videa, které šíří například „Svoboda a přímá demokracie Ústecký kraj – SPD“. Ve videu jsou dva rozhovory s Petrem Pavlem. V jednom říká, že nikdy nebyl člen kontrarozvědky. V jiném, že nikdy neskrýval, že byl členem rozvědky.

Pokud tedy člověk poslouchá pořádně, o žádnou lež se nejedná. V prvním rozhovoru hovoří o kontrarozvědce (za komunismu StB), v druhém o rozvědce. Mezi nimi je obrovský rozdíl. Rozvědka provádí špionáž mimo území vlastního státu, kontrarozvědka odhaluje cizí špióny na svém území. Prezident Petr Pavel studoval, aby se stal rozvědčíkem. Své studium dokončil až v době po revoluci. Každý student, který však studoval na rozvědčíka musel být formálně členem rozvědky, ačkoliv reálně pro ni nevykonával žádnou činnost krom výcviku. Stejně tomu je například i dnes u Armády ČR. Zaměstnancem armády se stanete po splnění podmínek už před výcvikem. To však samozřejmě neznamená, že se účastníte bojových akcí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.