Tomio Okamura šířil minulý týden status, ve kterém píše: „To je fakt šílené. Premiér Babiš po setkání s šéfkou EK von der Leyenovou srazil podpatky a neodmítnul návrh EK ohledně povinného přijímání migrantů. V ČR dělá Babiš hrdinu, ale v Bruselu poklonkuje diktátu EU. Orbán se na rozdíl od Babiše Bruselu nepodřídil a návrh nadále odmítá.“

Skutečnost: Evropská komise navrhla reformu (o níž, aby byla platná, bude muset hlasovat Rada, tedy premiéři členských zemí EU) a Evropský parlament, která má spočívat v něčem docela jiném. Každá členská země má sama rozhodnout, jakým způsobem přispěje k řešení problému s migrací; je možné se zapojit například tak, že dotyčná země bude, na vlastní náklady, s ohledem na své HDP a velikost, deportovat ty, kteří budou odmítnuti. Už to znamená splnění unijní solidarity. Když některá země bude chtít uprchlíky přijímat ke svému azylovému řízení (i to je forma solidarity), má právo si určit národnost těch, které chce přijímat. Celá reforma je srozumitelně vysvětlena zde.

Vzhledem k tomu, že toto je pouze návrh nového migračního paktu a jeho zavedení bude podmíněno hlasováním ze strany vlád členských zemí a v Evropském parlamentu, nejde hovořit o diktátu, který zmínil šéf SPD.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.