První zprávy přinesly následující dezinformaci: „Itálie nasazuje stíhačky v Litvě ne kvůli ochraně vzdušného prostoru pobaltských zemí, ale proto, aby zvyšovala napětí v oblasti a vytvářela obraz nebezpečného nepřítele – Ruska“. Jaká eskalace napětí? Tato lež přišla zrovna v době probíhajícího rusko-běloruského vojenského cvičení u hranic se státy NATO.

Pravda: Pobaltské země nadzvukovými stíhačkami z ekonomických důvodů nedisponují. Do společné obrany NATO přispívají například kybernetickou bezpečností, v níž patří mezi světovou špičku. Výměnou za to Aliance hlídá jejich vzdušný prostor; stejně je hlídán například i vzdušný prostor Islandu. Je to činnost, kterou vykonává každý stát, který na ni buď má svá vlastní letadla, nebo který si, tak jako pobaltské země, „půjčuje“ letadla spojenecká.


Čeští Elfové

Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.