První zprávy přinesly následující dezinformaci: „Itálie nasazuje stíhačky v Litvě ne kvůli ochraně vzdušného prostoru pobaltských zemí, ale proto, aby zvyšovala napětí v oblasti a vytvářela obraz nebezpečného nepřítele – Ruska“. Jaká eskalace napětí? Tato lež přišla zrovna v době probíhajícího rusko-běloruského vojenského cvičení u hranic se státy NATO.

Pravda: Pobaltské země nadzvukovými stíhačkami z ekonomických důvodů nedisponují. Do společné obrany NATO přispívají například kybernetickou bezpečností, v níž patří mezi světovou špičku. Výměnou za to Aliance hlídá jejich vzdušný prostor; stejně je hlídán například i vzdušný prostor Islandu. Je to činnost, kterou vykonává každý stát, který na ni buď má svá vlastní letadla, nebo který si, tak jako pobaltské země, „půjčuje“ letadla spojenecká.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.