Internetem koluje lživý screenshot ze stránek Světové banky, z něhož mělo vyplývat, že se o Covidu-19 vědělo i před vypuknutím pandemie. Jde o tabulku, kde je přehled počtů testovacích sad pro Covid-19 dodaných do jednotlivých zemí.

Jaká je realita? Příspěvky obsahují screenshoty z webu World Integrated Trade Solution (WITS), což je společná iniciativa organizací včetně Světové banky, Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a Světové obchodní organizace (WTO), jejichž cílem je sledovat obchodní údaje podle produktů prostřednictvím kódů harmonizovaného systému. Tabulku, ve kterých WITS ukazuje mezinárodní prodeje testovacích potřeb, lze najít na webu WITS, nyní již s obecným označením “Medical Test kits”.

Světová banka na dotaz AFP z 8. září 2020 uvedla, že produkty s popisem „COVID-19 Test kits“ v databázi WITS odpovídaly zdravotnickému vybavení používanému po dlouhou dobu k jiným účelům, ale které byly během pandemii důležité k potlačení pandemie. Tyto položky byly Světovou celní organizací (WCO) klasifikovány jako výrobky Covid-19, aby se usnadnilo sledování jejich pohybu. Na tomto seznamu jsou „desítky konkrétních zdravotnických prostředků používaných k diagnostice nebo léčbě Covid – včetně ventilátorů, které, jak všichni víme, existovaly dlouho před vypuknutím Covid-19,“ vysvětlila Světová banka (WHO).

„V dubnu vydala WHO a Světová celní správa (vzhledem k nově nalezenému významu těchto produktů při diagnostice a léčbě COVID-19) seznamy (zde, zde) klíčových produktů, aby bylo snazší produkty vyhledat. Ze stejného důvodu (pro usnadnění snazšího vyhledávání) vytvořil tým WITS pomocí tohoto seznamu tuto speciální sekci,” doplnila Světová banka pro Reuters.

Od 7. září na webu WITS se štítek COVID-19 již znovu neobjevuje. V prohlášení zveřejněném 8. září Světová banka dále objasnila, že kvůli dezinformacím zveřejněným na sociálních sítích byla stránka WITS „aktualizována tak, aby odrážela realitu”. Tedy, že testy Covid-19 před rokem 2020 neexistovaly. Produkt 382200 je tak znovu označen jako „Medical Test kits“ (v překladu: “lékařská testovací souprava”). Podobné dezinformace se týkaly i produktu 902780, který je nyní označen jako “Medical Diagnostic Test instruments and apparatus” (v překladu: “Lékařské diagnostické přístroje a zařízení”).

Ve skutečnosti jde o testovací sady vhodné pro jiné účely, které se dodávaly do jednotlivých zemí, ale které je možné využít i pro testování na Covid-19. Světová banka jim na jaře zpětně dala toto označení, aby bylo jasné, jaké jsou stavy v jednotlivých zemích, protože tehdy byla klíčová informace, jak jsou jednotlivé země připraveny s tím, co mají, na Covid-19.

Napsali Čeští elfové, doplnil Jan Cemper


Čeští Elfové

Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.