Zaznamenali jsme, že se v posledním týdnu tato lež šíří českým internetem doslova jako požár, zejména formou upravených GIFů a videí vytržených z kontextu, případně videí, kde je zobrazen někdo jiný, než Joe Biden, za něhož je tam přítomný člověk vydáván.

Obvinění z obtěžování dětí jsou významnou součástí konspirační teorie QAnon, která naznačuje, že proti úspěchu prezidenta Trumpa pracuje „deep state“. Neexistují žádné věrohodné důkazy, které by toto tvrzení podporovaly. Pro pedofilii je podle Nolo’s Plain English Law Dictionary charakteristická posedlost vidět děti jako sexuální objekty.

V Bidenově více než 40 letech veřejném životě – včetně dvou předchozích kandidatur v demokratických primárkách na post prezidenta a osmi let ve funkci viceprezidenta – nedošlo k žádným formálním obviněním, stížnostem, zatčením nebo vyšetřováním, která by ho zapletla do jakéhokoli druhu sexuálních zločinů týkajících se dětí.

Nejčastěji je v této souvislosti sdíleno video, které bylo natočeno na ceremonii přísahy, kterou v únoru 2015 provedl Ash Carter, který se stal ministrem obrany USA. Žena zobrazená na videu s Bidenem je Stephanie Carterová, manželka nastupujícího ministra obrany. V roce 2019 odmítla snahy představit tento okamžik jako důkaz nevhodného chování ze strany Bidena. Carterová přitom rozhodně není dítětem.

Nesmyslné teorie o údajné pedofilii šířil v minulost i syn Donalda Trumpa. Tweet obviňující Bidena z pedofilie propagoval i sám Donald Trump.

Zdrojem těchto pomluv je americká konspirační teorie QAnon, která se dostala do povědomí českého mainstreamu právě až v posledních měsících; v českém kyberprostoru, zejména ve skupinách zabývajících se ezoterikou, ji naši analytici sledují už poslední tři roky. Ve stručnosti jde o teorii, podle které existuje mezinárodní síť vysoce postavených pedofilů uctívajících Satana, kteří unášejí po celém světě pro své potřeby děti, a kterým brání jen samotný Donald J. Trump. Do českého prostoru se to dostává s vynecháním satanistického prvku, protože zdejší šiřitelé vědí, že by tento element na české ateistické publikum působil spíše nedůvěryhodně.


Doplnil: Jan Cemper

Více na:

Snopes.com

PolitiFact.com


Čeští Elfové

Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.