Znovu se šíří nesmysly týkající se obchodování na burze. Například srpnové video Jindřich Rajchla, který ve videu celou věc naprosto zjednodušuje a překrucuje. Tvrdí například, že ČEZ vyrábí elektřiny za 0,25 až 0,45 Kč a kupuje ji zpět lipské burzy. To není pravdou. ČEZ na lipské burze s elektřinou neobchoduje. Z lipské burzy je kupován plyn, který se však do ČR dostává právě z Německa. Tvrdit také, že výrobní ceny jsou v halířích a tak ČEZ je za tuto cenu může prodávat koncovým zákazníkům je naprosté nepochopení problematiky. Do ceny totiž nezahrnul emisní povolenky, přičemž české elektrárny kvůli závislosti na uhlí jich potřebují mnoho. Bez ohledu na to, že ceny emisních povolenek jsou nyní opravdu vysoké, česká závislost na uhlí dělá českou elektřinu mnohem dražší. Podle Rajchla se pravděpodobně elektřiny do vašich zásuvek dostane zdarma. Nikdo se podle něj zřejmě nemusí starat o energetickou soustavu a podobně.

„Polostátní energetická společnost ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice, do zahraničí vyveze asi pět procent produkce, a to jen v případě, kdy ji nelze prodat na českém trhu. Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo bilaterálně nebo přes elektronickou obchodní platformu,“ řekl ČTK řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

To, že má někdo majoritní podíl (počet akcií) v akciové společnosti navíc samozřejmě neznamená, že si může dělat co chce. Vlastníci akcií (akcionáři) mají právo podílet se na řízení společnosti, právo na podíl na zisku (dividendu) a související práva a povinnosti. Pokud by společnost ČEZ přestala obchodovat na trhu nebo na trhu by prodala jen přebytek, vznikla by minoritním akcionářům, kterých jsou tisíce, ztráta, kterou by pak jistě vymáhali po České republice. Česká republika by tak nic neušetřila a jen by čelila soudům a musela by platit i tyto náklady. „V tisku jsou často slyšet názory na zásahy vlád v různých evropských zemích, které stanovily maximální cenu elektřiny. Problém spočívá v tom, že všichni významní výrobci elektřiny včetně firem s majoritní účastí státu, jako je francouzská EDF nebo ČEZ, mají formu akciové společnosti. Proto musí z principu usilovat o přízeň akcionářů tím, že svoje úsilí s péčí ‚řádného hospodáře‘ zaměřují na maximalizaci hodnoty společnosti,“ popisuje serveru iROZHLAS.cz Stanislav Mišák z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Jak funguje burza v Lipsku si můžete přečíst například na webu FinMag v článku, který byl vydán před útokem Ruska na Ukrajinu, tedy v době, kdy burza nebyla terčem dezinformátorů.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.