Na scénu se vrací letitý hoax o tom, že samolepky na ovoci vám prozradí to, zda kupované ovoce je „toxické“ nebo „GMO“ a nebo není. „Jsou-li v kódu nálepky ovoce pouze čtyři čísla a čtyřmístný kód začíná 3 nebo 4, znamená to, že produkt byl pěstován konvenčně, nebo-li „tradičně“ s použitím pesticidů. Pokud je v kódu nálepky ovoce pět čísel a číslo začíná číslem „8“, znamená to, že položka je geneticky modifikovaným ovocem, nebo zeleninou. Je-li v kódu nálepky ovoce pět čísel a číslo začíná číslem „9“, informuje o tom, že produkt byl pěstován ekologicky a není geneticky modifikován. Tento výrobek je také považován za prostý všech druhů pesticidů a jiných chemikálií,“ stojí v aktuálně šířeném hoaxu.

Ve skutečnosti to však není pravda. Dovozci a prodejci mají povinnost na zboží (ovoci, zelenině, masu) uvádět například zemi původu, třídu jakosti a odrůdu. Samotný kód pak nahrazuje číslo šarže, aby bylo možné vysledovat odkud zboží přišlo. GMO potraviny musí být v ČR jasně a srozumitelně označené. Nějaké číslo samozřejmě nestačí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.