I v souvislosti s požárem v Českém Švýcarsku se znovu šíří video, které má po celém světě desítky tisíc sdílení. Je na něm vidět letadlo nebo vrtulník, který zapaluje les. Podle autora je to důkaz, že za požáry nemůže globální oteplování, ale lidská ruka a lesy tímto způsobem někdo zapaluje.

Jenže tak to není. Ač se to může znát zvláštní, zapalování lesa může být účinnou metodou hašení rozsáhlého požáru. „Klasický postup, který se při takových zásazích používá, je založen na tom, že zpočátku je nutné ohni zabránit, aby se nešířil dál. K tomu se využívá kombinace hašení vodou s použitím těžší techniky. Na zemi se rozmístí hasiči s hadicemi v rozestupech přibližně třiceti metrů a pomocí vody z nich brání ohni, aby nezasáhl další porosty. Buldozery, traktory nebo dokonce vojenská technika pak slouží k tomu, aby vytvořily bezpečný perimetr – tedy oblast, v níž není nic hořlavého, takže se tam plameny nemají čím živit. Někdy se používá metoda, která by se dala nazvat „boj ohněm proti ohni“. Ta spočívá v kontrolovaných požárech, které mají vypálit oblasti, kudy by se mohly ohně šířit dál,“ vysvětluje metodu web ČT24 s tím, že jde o kontroverzní metodu, protože ve vysušených lesích může selhat.

„Plamenomety namontované na helikoptéře jsou běžným nástrojem hašení. Samozřejmě v kombinaci s hašením vodu,“ píše web Lead Stories. Mimochodem, toto video bylo také původně zveřejněno hasiči.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com