Na Facebooku se šíří status, že se premiér Fiala při letu do Londýna na pohřbu královny choval jako „papaláš“. Důvodem je, že vládní letadlo s ním se muselo vrátit do Prahy, protože v Londýně pro něj nebylo místo. Prý na tom byla armáda předem upozorněna, že letiště budou vytížená. Hovořili jsme telefonicky s mluvčí letiště v Kbelích kapitánkou Bc. Kristýnou Kostíkovou. Ta potvrdila, že letadlo se skutečně vracelo do Prahy. Letělo do Londýna tedy dvakrát.

Nutné dodat, že podle mluvčí stojánka (parkovné) na jiném bližším letišti by stála více než návrat do Prahy. To nám potvrdili i jiní experti na letectví. V případě Kbel se jedná totiž o domovské letiště armády a stojánka se tedy v tomto případě nehradí. Na stranu druhou, k úmrtí britské královny došlo 8. září 2022. Armáda, potažmo vláda, tedy měla 10 dní na to domluvit společný let například s okolními státy. To je věc, kterou nám však už nepřísluší hodnotit. Faktem je, že sdílený příspěvek na Facebooku je pravdivý.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.