Například Robert Vlášek ze Svobodných nebo stránka „Já občan“ sdíleli video, na kterém je vidět zamrzlé letadlo v sněhové bouři. Skutečnému videu je však přisuzován zcela smyšlený popisek. „Letadlo, které mělo letět do Dubaje na summit o globálním oteplování, zamrzlo na mnichovském letišti na ranveji,“ píše se nepravdivě v příspěvcích.

Věc ověřila slovenská stránka agentury AFP. „Jak ukázali naši němečtí kolegové z AFP, Německo bylo zasaženo silným sněžením na začátku prosince, ale ve skutečnosti neexistují žádné důkazy, že by letadlo na videu někdy letělo do Dubaje.

Večer 1. prosince 2023 byl provoz na mnichovském letišti nejprve omezen a poté zcela zastaven až do rána 3. prosince, uvádí účet letiště na sociální síti X. Podle místních zpráv bylo jen v tento den zrušeno 560 z přibližně 880 plánovaných letů – včetně letů do Dubaje. Přerušení potvrdil mluvčí v telefonickém rozhovoru s agenturou AFP 4. prosince 2023. Provoz byl znovu pozastaven 5. prosince kvůli počasí. Ráno 6. prosince 2023 letiště oznámilo, že letecký provoz opět funguje, ale stále může dojít k omezením. Dotyčné video sdílel rakouský web “Exxpress”, o kterém jsme opakovaně psali v AFP v souvislosti se zveřejňováním nepravdivých zpráv. Článek na webu cituje mluvčího letiště Hennera Eutinga, který to řekl bavorskému deníku Münchner Merkur. Článek v Münchner Merkur však výslovně uvádí, že spekulace o soukromém letadle směřujícím do Dubaje se nepotvrdily. Agentura AFP kontaktovala přímo Bunine. V telefonickém rozhovoru 4. prosince 2023 Nico Just, pilot a obchodní manažer společnosti Bairline, potvrdil, že letadlo patří letecké společnosti, ale rozhodně se nechystalo na klimatickou konferenci.

Při vyhledávání pomocí klíčových slov jsme na německém portálu “Aerotelegraph” našli článek ze dne 2. prosince 2023 zabývající se tématy souvisejícími s letectvím. Podle tohoto článku mělo letadlo, jehož přední část se pod tíhou sněhu zvedla, registrační značku “OE-HUB”. Zdá se, že se jedná o letadlo Cessna Citation X patřící salcburské charterové letecké společnosti Bairline.

Od 30. listopadu se v Dubaji koná Světová konference o klimatu (COP28). Původně měla trvat do 12. prosince, ale skončila 13. prosince globální dohodou o odklonu od fosilních paliv. Podle zemí, které jsou změnou klimatu nejvíce ohroženy, je však zapotřebí mnohem rozsáhlejších opatření. Konferenci však provázela nejen vlna nepravd na sociálních sítích, ale také kritika hostitelské zemělobbing ropných společností a uhlíková stopa akce, zejména pokud jde o dopravu a využívání soukromých tryskáčů,“ píše AFP.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.