Včera MF Dnes na své titulní straně zveřejnila „šokující“ informaci o obvinění z terorismu bývalého „imáma“ (podle některých muslimů byl imámem jen samozvaným), který se nějakou dobu pohyboval v ČR a dalších dvou jemu blízkých osob.
„Formou výcviku úspěšně absolvoval několikatýdenní kurzy, ve kterých se naučil zacházet se zbraněmi, bombami i taktiku boje s tím, že byl následně vybrán, aby připravoval a cvičil ‚bratry‘ k boji a páchání teroristických útoků,“ píší policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v obvinění pro MF Dnes. Obvinění však jsou už delší dobu mimo ČR. „Fakta jsou taková, že všichni obvinění jsou už půl roku či více mimo území České republiky a že sám akt obvinění, k nemuž dochází právě teď a právě teď se mění v palcové titulky, není založen na žádné aktuální události, která by se ve věci samé stala, ale na pouhém úředním úkonu vzneseného obvinění,“ vysvětluje Vít Janeček z D1filmu. To samé potvrzuje pražský advokát Adam Kopecký: „Jsou stíháni jako uprchlí. Já se s nimi asi těžko spojím, když ani policie přesně neví, kde se nyní nacházejí.“
O radikálnosti tohoto samozvaného imáma se obecně vědělo a česká muslimská komunita s ním nechtěla mít nic společného. „Už před čtyřmi, třemi lety začaly prosakovat zprávy o jeho přísném výkladu islámu. Informace, že se o něj zajímají tajné služby, se zdají být poněkud nadbytečné: ty mají přehled o dění ve zdejší islámské komunitě nejen prostřednictvím svých kontaktů, ale i díky obyčejné, vcelku otevřené komunikaci s jejími členy.
V posledních letech, či spíše měsících jednal Samer už jen sám za sebe. V renomovaných médiích i na soukromých videích vystupoval jako bývalý imám a před kamerou občas imitoval gesta zahraničních islámských duchovních, což vypadá komicky. Předloni skrze mobilní aplikaci WhatsApp oslovil uzavřenou skupinu muslimů a vyzval ji k tomu, aby se neúčastnila happeningu proti terorismu, kterou společně pořádali muslimové s křesťany,“ píše Pavel Novotný pro Info.cz.
Podle české muslimky Romany Červenkové se rada muslimské obce s Shehadehem rozloučila právě kvůli jeho kontroverzním výrokům. „Vzhledem k jeho výrokům a tomu, jak špatný obraz nám dělal, se s ním vedení rozešlo. Neměl příslušné vzdělání a akreditaci. Oficiálním imámem nikdy nebyl, byl pouze imámem samozvaným. Protože obci nedokázal předložit certifikát, který by mu měl umožnit jeho funkci vykonávat, mešita od něj dala ruce pryč,“ vysvětlila Červenková pro iDNES.cz s tím, že poté Shehadeh působil krátce v Bratislavě, odkud byl také odejit.
„Novinové titulky tři dny před druhým kolem sugerují, že islámský terorismus je už teď v Praze a všichni víme, že ze dvou kandidátů je jen jeden, který z této věci činí téma,“ myslí si Vít Janeček.