Na Facebooku je momentálně šířen komentář, který kritizuje situaci v ČR. Píše se v něm: “Světová média a tisk si všímají situace v ČR. Německá ARD poukazuje na ekonomickou zainteresovanost premiéra ČR na špatné situaci a podivuje se nad úrovní nejen premiéra, ale i jim vybraných ministrů. Algemaine Z. cituje profesora psychiatrie z prestižní kliniky z Bonu, který hodnotí premiérův výstup na stanici Prima, jako projev schizofrenika absentujícího léčbu. Chilský centrální list si nebere servítky a označil situaci v ČR jako řízenou genocidu národa, za účelem zbohatnutí premiéra s minulostí v řadách gestapa ( !!!!! ) a jeho komunistických ministrů. Většina zemí přerušuje letecký styk s Prahou.” Příspěvek navíc není nijak okomentován a může se tedy zdát, že je aktuální.

Není. Jedná se o minimálně rok starý komentář, pravděpodobně z doby pandemie. V té době je by premiérem Andrej Babiš a komentář se tedy nijak nevztahuje na současnou situaci a premiéra Petra Fialu. 

Je pravdou, že zahraničními médii byl Andrej Babiš často kritizován například kvůli střetu zájmů v různých kauzách. Je rovněž pravdou, že letecká spojení s Prahou v době pandemie omezená, nikdo však natrvalo nepřerušil letecký styk s Prahou. Dokonce ani Rusko po diplomatické roztržce ohledně Vrbětic. Komentář tedy dehonestoval premiéra Babiše v době pandemie a jisté je, že byl šířen odpůrci opatření proti pandemii.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.