Na konci července se na sociálních sítích objevily příspěvky (1, 2), že společnost LEGO vydala speciální sérii figurek, které vzdávají hold obráncům ocelárny Azovstal v Mariupolu. Tu měsíce bránila jednotka AZOV patřící do ukrajinské národní gardy. O věci informovala i ukrajinská média (1, 2, 3).

Ve skutečnosti se však jedná o neoficiální dílo. Na Twitteru můžete najít původní tweet od výrobce těchto figurek Andrewa Becrafta z 21. července. Říká, že se jedná o „custom #LEGO minifigs – nejsou oficiální produkty.“ Minifigs jsou minifigurky.

Andrew Becraft je zakladatelem webu The Brothers Brick, na kterém fanoušci Lega sdílejí své výtvory. Becraft na Twitteru uvedl, že tyto figurky vyrobil „kombinací běžných LEGO dílů a dílů objednaných na zakázku, jako jsou realistické zbraně od BrickArms“.

BrickArms je součástí Brickmania, společnosti, která vyrábí personalizované vojenské figurky. Jejich produkty nejsou oficiálními produkty společnosti Lego. Ukrajinská média a někteří uživatelé sociálních sítí však na skutečnost, že nejde o oficiální produkt neupozornily a mohlo se naopak zdát, že se jedná o sériový produkt společnosti LEGO.

Více na Observers (France 24) nebo Provereno


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com