Už pátým rokem čeští gayové a lesby a rodiny jimi tvořené bojují za zákon, který by rozšířil možnost uzavírání civilního manželství i na páry stejného pohlaví. O právní úpravě, která by některým pomohla, ale jiným nijak neublížila, ba ani jim neuložila žádnou další povinnost navíc, předchozí parlament nehlasoval. Jediného úspěchu, kterého kampaň „Jsme fér“ tehdy dosáhla, bylo jeho propuštění do druhého čtení. Tomu však předcházela štvavá a v několika ohledech i lživá antikampaň ze strany odpůrců reprezentovaných spolkem Aliance pro rodinu.

Všechny návrhy zákonů mají jak své příznivce, tak i odpůrce. To je zcela přirozený fakt. Co však nesmí zůstat bez povšimnutí, je styl, jakým ta či ona strana předkládá své argumenty pro a proti. Na této frontě odpůrci, tedy Aliance pro rodinu prohráli na celé čáře. Zatímco kampaň Jsme fér ve svém prvopočátku probíhala jen formou veřejných diskuzí a setkávání se s politiky, protistrana se zdála být neviditelná. Skoro jako by vše bylo rozhodnuto. Tradičně velmi liberální a otevřené Česko je pro, pár odpůrců v Poslanecké sněmovně jen řekne nějaká symbolická slova typu „Mentalita manželství pro všechny je založená na tom, že my něco chceme, tak nám to, státe, dej“, zákon projde celým legislativním procesem, a kostky tedy budou vrženy.

Tak jako tak úsilí o rovnost manželství, která by Česko posunula blíž západnímu světu, kde jsou sňatky pro všechny uzákoněné už téměř všude, postoupilo do další fáze, a sice faktickému předložení návrhu novely občanského zákoníku, veřejného slyšení, obecné rozpravy a hlasování. Až tehdy se do centra pozornosti dostala i protistrana reprezentovaná Aliancí pro rodinu se svou peticí a trucnávrhem, jak jej trefně pojmenovala právnička kampaně „Jsme fér“ paní JUDr. Adéla Horáková, z pera tehdejšího předsedy lidovců Marka Výborného. Že se skutečně jednalo o záměrnou reakci na už připravenou legislativu, není pochyb, jelikož přišel jen pár dní po předložení novely zákona o stejnopohlavních sňatcích. Opoziční návrh si namísto inkluzivního pojetí manželství klade za cíl posílit jeho exkluzivitu coby svazku muže a ženy na ústavní úroveň na východoevropský způsob, tedy inspirovaný Ruskou federací, ale i třeba Maďarskem.

Máme tedy proti sobě dvě strany. Jsme fér a její boj za rovnoprávné manželství versus Aliance pro rodinu a její boj za ústavou „chráněný“ status quo, v němž by se dala očekávat věcná výměna argumentů, a nikoliv fauly a zjevně účelové manipulace s fakty. Kromě naprosto nedůvěryhodných průzkumů veřejného mínění z řad kontroverzních agentur jako je Phoenix Research nebo SANEP, které měly indikovat, že drtivá většina Čechů homosexuální sňatky odmítá, jím je i zvaní kontroverzních zahraničních osobností do Česka, z nichž některé vystoupily i na půdě Poslanecké sněmovny.

O velké francouzké lži aneb jaká byla realita?

Jednou z osobností, kterou si Aliance pro rodinu do Česka pozvala, je například francouzská odbornice na církevní PR Ludovine de la Rochére, která před téměř už deseti lety stála za organizací masových demonstrací proti zákonu o manželství pro všechny. Zdánlivě otevřená a liberální Francie založená na principu „Svobody, rovnosti, bratrství“ se totiž před téměř už 10 lety stala středem mediální pozornosti poté, co statisíce lidí vyšly do pařížských ulic demonstrovat proti tehdy připravovanému zákonu o homosexuálním manželství, které bylo jedním z předvolebních slibů nyní už bývalého prezidenta Francoise Hollanda.

Za zmínku stojí, že mademoiselle Rochére dokázala spíše vytěžit z celkové nespokojenosti francouzské společnosti, která měla pocit, že Hollande nedostatečně hájí její zájmy, než skutečně vyvolat reálný odpor vůči připravované legislativě vycházející z věcných a racionálních argumentů. Dále se jí také podařilo hrát na emoce svým hrůzostrašným líčením, jaké nedozírné důsledky bude mít přiznání plných rodičovských práv homosexuálním manželům, včetně asistované reprodukce pro lesby. Ostatně to byl také důvod, proč se ze zákona nakonec vyňala reprodukční práva leseb. Antikampaň La Manif Pour Tous sklidila své ovoce v podobě až 78 % nárůstu nenávisti vůči LGBTIQ+ menšině ve Francii, odcizení mezi dětmi a rodiči a extremismu vyvrcholeném výtržnictvím na pařížském bulváru Champs-Elyséés, proti nimž nakonec musela zasáhnout i policie.

Pátá kolona ruské propagandy, tedy lidé spjatí s Akcí DOST a NE BRUSELU-Národní demokracie, tehdy uspořádala demonstraci před velvyslanectvím Francie. Kromě známého českého dezinformátora a šéfredaktora dezinformačního serveru Protiproud.cz Petra Hájka a Jindřišky Fikarové z Národní demokracie (její předseda A. B. Bartoš několikrát zatčený a stíháný pro antisemitské projevy) se zde vyskytlo i několik zdánlivě solidních osobností, a to předsedy Mladých křesťanských demokratů Petra Jurčíka a v neposlední řadě i Pavla Kutiny z Výboru na obranu rodičovských práv, což je předchůdce dnešní Aliance pro rodinu.

Zákon tak jako tak prošel a podle nejaktuálnějších průzkumů veřejného mínění se s ním valná většina Francouzů ztotožňuje, jelikož zjistila, že nic z toho, co Ludovine de la Rochére tvrdila, nenastalo. Tato žena se proto rozhodla rozšířit své pole působnosti tam, kde jsou stejnopohlavní sňatky stále velkou neznámou, tedy do regionu střední a východní Evropy. Logo La Manif Pour Tous, které provolává exkluzivitu tradičního pojetí rodiny, v minulosti hojně zneužíval ruský prezident Vladimír Putin ve své svaté válce proti LGBTIQ+ menšině. Za zmínku stojí také uspořádání přednášky „Genderová válka proti rodině“ ze strany předsedy Akce DOST Michala Semína, na níž vystoupil Alexej Komov ze Světového kongresu rodin, který se netají svými vazbami na Kreml, a který je ve spojení s ruskou političkou Jelenou Mizulinovou, co stála v pozadí ruského antiLGBTIQ+ zákona. „Že v pozadí valné části antiLGBTIQ+ politiky, takzvaného konzervativního politického spektra, stojí Moskva, není pochyb, a já na to už předtím upozorňoval – viz například společná fotografie šéfky francouzské krajní pravice a prezidentské kandidátky Marine Le Penové s Putinem. Platí-li, že vše zlé je pro něco dobré, pak ano, válka na Ukrajině ukázalo, co skutečně jsou někteří rádoby konzervativci zač,“ Jan Fiala, lidskoprávní aktivista a LGBTIQ+ žurnalista.

Opravdu nejsou někteří čeští konzervativci a prolife aktivisté vzhledem k současné situaci v Evropě bezpečnostním rizikem? Nebezpečí spočívá v tom, že část je infiltrovaná do demokratických stran. Například předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová-Trlicová je dokonce asistentkou poslance Václava Krále (ODS).

JANA JOCHOVÁ NA PROTESTU PROTI DIKTATUŘE HOMOSEXUALISMU PRAHA
Celé video protestního shromáždění proti Prague Pride 2012 z Václavského náměstí 18.8.2012 v 10:30. Na akci promluvili Michal Semín, Petr Hájek, Petr Bahník, David Hibsch, Jiří Karas, Radim Ucháč, Aleš Hodina a další. Svými písněmi doprovází Tomáš Hamet:


author