Daniel Kaiser publikoval 8. června 2023 na webu ECHO24 komentář pod názvem Lední medvědi nevymírají, Antarktida netaje… V perexu stojí „Dobrá zpráva z minulého týdne, kterou jste skoro určitě neslyšeli: ledovcových šelfů kolem Antarktidy nejenže neubývá, jejich objem se za jedenáct let (2009-2019) mírně zvětšil, píše Daniel Kaiser.“

Kaiser se ve svém článku nadšeně zmiňuje o zprávě vědců z univerzity v Leedsu, podle které se v letech 2009-2019 plocha šelfového ledu břehů Antarktidy nepatrně zvětšila. Automaticky z toho autor vyvozuje, že zprávy o úbytku ledu v Antarktidě jsou pouhým výmyslem a alarmismem. Svou argumentaci používá k útoku na exministra životního prostředí Bursíka a na Green Deal.

V aktuální twitterové diskusi o šelfovém ledu v Antarktidě na dotaz Jakuba Kotíka zareagovali glacioložka Marie Šabacká a Martin Bouda z Botanického ústavu AV ČR, kterým vděčíme za výše uvedené upřesnění. Ti upozornili, že skutečnost, že šelfového ledovce neubylo, je mj. také dána zrychleným tečením pevninského ledovce k moři, což logicky znamená, že o to méně zbývá pevninského ledovce. O růstu šelfového ledovce kolem Antarktidy psali o rok dříve také vědci z cambridgeské univerzity (jejichž práci samozřejmě zmiňuje i výše uvedená studie) v časopisu Nature (Antarctic ice-shelf advance driven by anomalous atmospheric and sea-ice circulation). Tato starší práce vidí příčinu růstu šelfového ledovce v mimořádných povětrnostní podmínkách.

O úbytku ledovců Marie Šabacká napsala doslova toto: „Co se týče ledovců, ustupují plus mínus všude na světě, především horské ledovce (např. Alpy) a v Arktidě. V Antarktidě je úbytek výrazný v západní části, východní je zatím relativně stabilní.“

Níže z jejího statusu přebíráme screenshoty dokládající skutečnou neradostnou situaci.

 

Závěr

Daniel Kaiser tedy očividně pouze na základě titulků z jiných médií sepsal článek, ve kterém dal průchod svým rádobykonzervativním názorům. Nezbývá než si položit otázku, zda se poté, co Parlamentní listy a ECHO mají stejného majitele, ještě dále nezesílí sestupný vývoj původně „názorového týdeníku“ směrem k Parlamentním listům pro poněkud intelektuálnější publikum. Perex komentáře navíc naznačuje, že nám „mainstream“ něco zlovolně tají.


author