Dlouhá léta se ukazuje, že některé krajně pravicové strany v Evropě nepohrdnou finanční „pomocí“ z Ruské federace. Marine Le Penová a její strana Národní sdružení (Rassemblement national; dříve Národní fronta) nyní zjistila, že půjčené musí Rusům i vrátit. Národní sdružení přitom patří ke skupině politických stran, které na své cíle často využívají ruskou propagandu a dezinformace.

Připomeňme, že příznivci Marine Le Penové před prezidentskými volbami šířili falešný obrázek, v kterém známý francouzský moderátor Jean-Pierre Foucault jí prý vyjadřuje podporu. Ve skutečnosti se jednalo jen o montáž fotky, na které se Foucault zapojil do kampaně policie, která hledala nezvěstného mladého chlapce. Konspirační servery zase šířily fabulaci, že mainstreamová „média se dohodla s Facebookem a Googlem, aby zabránily vítězství Le Penové ve francouzských prezidentských volbách“. O případu psal slovenský server Sme. Le Penová také tvrdila, že účelem Cášské smlouvy je prodat část území Francie Německu. To samozřejmě nebyla pravda.

Marine Le Penová dostala z Ruska několik půjček. Od První česko-ruské banky si půjčovala v roce 2014 devět milionů eur a před prezidentskými volbami v roce 2017 si vzala úvěr od Strategy Bank tři miliony eur. Ruské půjčky vysvětlovala tak, že ve Francii jí banky nechtěly půjčit, a proto musela najít finanční prostředky pro stranu jinde. A tak se obrátila na Vladimíra Putina.

Právě půjčka z roku 2014 se Le Penové nyní vymstila. Jelikož První česko-ruská banka zanikla, pohledávka přešla na ruskou firmu Konti. V roce 2016 ji převzala firma, Aviazapchast, která podala na moskevském soudu na stranu Marine Le Penové žalobu, ta byla následně stažena, protože se obě strany sporu dohodly mimosoudně.

Aviazapchast chtěl od Le Penové splatit 10,1 milionu dolarů (639,8 milionu rublů), které měla Le Penová splatit už loni. Národní sdružení má dlouhodobě finanční problémy. Francouzský stát od strany požaduje 11,6 milionu euro za financování kampaně při parlamentních volbách 2012. Soud bude probíhat 16. června.

Zdroj: Antipropaganda.sk (Štefan Izák), doplnil Jan Cemper

Bývalá rakouská ministryně pracuje pro kremelskou propagandu

Karin Kneisslová, bývalá rakouská ministryně zahraničí za pravicovou stranu FPÖ, na sebe v srpnu 2018 upozornila tím, že si na svatbu do Štýrského Hradce pozvala jako hosta Vladimira Vladimiroviče Putina. I o rok později, při své návštěvě v Moskvě označila Putina za „gentlemana ze staré školy“ (tak aspoň Putin je gentleman).

Margarita Simoňjanová, šéfka ruského propagandistického mediálního domu RT (dříve Russia Today), se 8. května 2020 pochlubila, že Kneisslová bude napříště psát sloupky pro RT.

Napsal: Miloš Kadlec