Prorektor pro vědeckou činnost Univerzity Karlovy v Praze doc. RNDr. Jan Konvalinka varuje, že sociálními sítěmi se šíří nesmyslná videa o vakcíně proti COVID-19 a může to mít fatální následky.

„V posledních dnech jsem doslova zavalen konspiračními texty a videi o tom, jakou hrůzu na nás Bill Gates, CIA a zlé farmafirmy chystají ve formě očkování proti covidu. Přátelé, tohle nejsou oprávněné obavy před málo vyzkoušenou technologií, tohle není pár pomatených mašíblů, kteří si přeposílají zprávy o UFOnech; tohle jsou profesionální, dobře udělené a bezpochyby slušně zaplacené videoklipy, které si lidé sdílejí po desetitisících, plné nesmyslů o potracených lidských plodech, které někdo vkládá do vakcíny,“ varuje prorektor.

„Musíme s tím něco dělat. Obávám se, že dříve, než ministerstvo zdravotnictví vypíše veřejnou zakázku na informační kampaň k očkování proti covidu, bude už tahle válka dávno prohraná. Musíme upozorňovat naše spoluobčany, že teď, v zimě 2020, už máme jenom tři možnosti: žít s rouškami na ústech jako dosud, pozorovat úzkostlivě počet mrtvých a obsazenost nemocnic a jednou za pár měsíců celou zemi na pár týdnů zavřít; nebo tu epidemii ignorovat a nechat zemřít další desetitisíce lidí, které nedokážeme ochránit; a nebo rychle proočkovat velkou část populace a konečně z toho blbého viru udělat jen otravnou chřipečku. Nic lepšího než očkování, zatím věda proti infekčním chorobám nevymyslela. Ten dvěstě let starý trik Edwarda Jennera už zachránil stovky milionů životů a když mu dáme šanci, zachrání i nás. Ty vakcíny připravují nejlepší mozky této planety v rámci akce, proti které je Projekt Manhattan dětská hra. Jakmile budou schváleny nezávislými regulačními orgány ve Spojených státech a EU, nechám se naočkovat. Udělejte to také tak,“ vyzval Jan Konvalinka.

Argument, že vakcíny obsahují látky z potraceného plodu patří mezi hoaxy, o kterých už náš web psal. Má jít o vakcínu společnosti AstraZeneca, která prý obsahuje buněčnou linii MRC-5. Jedná se o buněčnou linii původně vyvinutou z plicní tkáně 14týdenního plodu potraceného v roce 1966. Tuto buněčnou linii má údajně obsahovat jak nová vakcína proti covidu-19, tak i každá jiná vakcína.

Vakcína AstraZeneca AZD1222 však MRC-5 neobsahuje a není to ani uvedeno na obalu vakcíny, jak autor naznačuje. Hoaxy upozorňují jen na MRC-5 jen na základě abstraktu studie, která testovala účinnost vakcíny právě pomocí buněčného kmene MRC-5. Při vývoji vakcíny AZD1222 buněčná linie MRC-5 použita nebyla. Společnost AstraZeneca to prostřednictvím e-mailu potvrdila agentuře Reuters.

Článek publikovaný v časopise Nature uvádí, že vakcína AZD1222 používala ve fázi množení viru buňky T-Rex 293 HEK. Tyto buňky pocházejí z buněčné linie, na jejímž počátku v 70. letech stály embryonické ledvinové buňky a nejedná se tedy o samotnou tkáň plodu. Gary McLean, profesor molekulární imunologie na londýnské Metropolitní univerzitě, agentuře Reuters také řekl, že tato vakcína bude před použitím u lidí také „očištěna“ od všech kontaminantů. „Vakcína AstraZeneca vyžaduje, aby byl v těchto buňkách produkován adenovirový vektor, který je poté před podáním lidem purifikován,“ řekl agentuře.

O údajném lidském plodu ve vakcínách psaly také kromě Reuters i fact-checkingové organizace PolitiFact a AFP.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com