Portál EUvsDisinfo sestavil žebříček nejčastějších dezinformací souvisejících s onemocněním COVID-19. Prostřednictvím své databáze zařadil 215 článků publikovaných v prokremelských médiích v době od 22. ledna do 1. dubna do několika kategorií. Přinášíme pořadí pěti nejvíce se opakujících témat.

1. místo 

USA jako tvůrce COVID-19 (39 článků)

Nejpopulárnější vymyšlená historka je laděná proti Spojeným státům americkým. Koronavirus prezentují jako biologickou zbraň vyvinutou Američany k tomu, aby zabili vysoké množství lidí a rozpoutali biologickou válku.

2. místo 

Evropská unie selhává (26 článků)

Druhým nejběžnějším příběhem je, že se Evropská unie nedokáže vyrovnat s krizí a v důsledku toho se rozpadá, stejně jako Schengen. Evropská unie se má právě proto snažit hodit vinu na Rusko a Čínu. Poukazování na selhání a nedostatky solidarity EU se stalo trendem zejména po poskytnutí ruské pomoci Itálii. O co přesně šlo, jsme psali zde .

Stejný počet článků se nachází i v kategorii s názvem „různé“. Od nakažení koronavirem Jackieho Chana či papeže Františka až po to, že přímým následkem koronaviru je uzákonění registrovaného partnerství párů stejného pohlaví. A to už je kolosální hloupost.

3. místo 

Zbraň proti Číně (24 článků)

Anglosaské státy prý se mají prostřednictvím koronaviru snažit izolovat Čínu, zastavit její produkci a oslabit ekonomiku. Některé články rovněž upozorňují na to, že po „odstranění“ Číny bude na řadě Rusko. V této konspirační teorii však jaksi nevychází, že „západ“ trpí ekonomicky více než Čína.

4.místo 

Tajný plán globálních elit (17 článků)

Na čtvrtém místě jsou články určeny pro fanoušky sci-fi žánru a nekritických polykačů Jamese Bonda. Celá koronavirová krize je prý předem připravený tajný plán globálních elit na kontrolu celé populace prostřednictvím mikročipů, dohled nad financemi či snížení počtu obyvatel. Podle některých konspirátorů za koronavirem stojí Bill Gates, který celou pandemii financuje.

5. místo 

Selhání Ukrajiny (13 článků)

Nebylo by to Rusko, kdyby si nekoplo do Ukrajiny. Pětici nejrozšířenějších dezinformací uzavírají zprávy o Ukrajině. I web Antipropaganda.sk psal o tom, jak ruská média tvrdí, že Ukrajinci bojují s koronavirem hajlováním.

Článek vyšel původně na webu Antipropaganda.sk. Napsala Marcela Gocmanová