Vladimír Šnídl pro slovenský Dennik N na příkladu několika hoaxů z roku 2018 ukazuje, jak jednoduše se šíří dezinformace nejen na Slovensku. Uvedl šest příkladů.

Kromě falešných soutěží, kterým se budeme věnovat v některým z budoucích článků, si slovenský Dennik N všímá například i hoaxu o migrantech na Masarykově náměstí v Praze.

 „Začátkem léta sdílelo 9 tisíc lidí  krátké video, na kterém dav lidí vystupuje z vlaku. Zveřejnil ho uživatel Josef Vyskočil, který k němu napsal, že zachycuje příchod 1500 migrantů na Masarykovo nádraží v Praze. Video ve skutečnosti pocházelo z Velké Británie, byly na něm cestující na nádraží ve městě Brighton. Stačilo se jen pozorněji podívat a člověk mohl vidět anglické nápisy na stanici. Facebook video po několika hodinách zablokoval jako hoax,“ píše článek.

„Podobným případem byl i status o tom, že v Německu protestuje téměř milion lidí proti migrantům. Koncem října ho šířila stránka “Slovenské strategické zpravodajství” a byly přiložené fotky, na kterých byl vidět mnohatisícový dav. Příspěvek měl více než 3 tisíc sdílení. Lidé ho šířili přesto, že na některých fotkách byly vidět palmy nebo reliéf s Che Guevarou. Ve skutečnosti šlo o dav Kubánců na Náměstí revoluce v Havaně,“ upozorňuje slovenský deník.

„Ještě před pár lety se mohlo zdát, že éra hromadných e-mailů s nástupem sociálních sítí končí. V poslední době se však ukazuje, že hoaxy šířené tímto způsobem jsou nadále velmi účinné. Cílí hlavně na starší lidi, kteří nepovažují Facebook za své přirozené prostředí. V roce 2017se šířila maily nahrávka s písničkou Mešita. “V zemi Křesťané, mešita stojí. Ať mi někdo z vás na to odpoví, proč kostel nevsadí v arabských zemích,” začíná se text. Podle e-mailu ji složil zemřelý písničkář Karel Kryl, který už počátkem 90. let vizionářský předpověděl, co se bude v Evropě dít. Ve skutečnosti ji v roce 2015 nazpívala kontroverzní česká skupina Ortel. Na konci roku 2018 za zase šířil hromadný e-mail s údajným citací německého kancléře Bismarcka. Ten měl v roce 1848 říci: “Pokud bude někdo chtít porazit Rusko, musí od něj odtrhnout Ukrajinu a poštvat proti němu ostatní slovanské státy.” Jde o hoax, který se šíří i v jiných zemích. Bismarck ve skutečnosti nic takového neřekl, na co už dříve upozornil server Stopfake,“ připomíná v článku Vladimír Šnídl.

Více příkladu najdete v článku: https://dennikn.sk/1340129/hoaxy-roka-2018-odomknute/?fbclid=IwAR3NQDTcelvv1NyAK5qs2EHpQJd-TvcDQ6HYBZCIQ0rw_RIRmSawM-2fopc


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.