Na sociálních sítích se poslední dny řešila kauza ohledně zábavného parku pro děti Krtkův svět. Ten původně měl ve svých prostorách hostit koncert Tomáše Ortela. Majitel se bránil, že mělo jít o akci po zavírací době zábavního parku.

„I když koncert skupiny Ortel nemá s našim dětským parkem ani jeho filozofií nic společného, a jde o zcela oddělené akce, Váš názor je pro nás cenný. Dali jste nám najevo, že vystoupení kapely Ortel je ve vašich očích pro Open Air Krtkův svět nevhodný, proto jsme se na základě vašich reakcí rozhodli zrušit. Děkujeme vám, že jste nám dali zpětnou vazbu a věříme, že ostatní koncerty pořádané v Krtkově světě, kde si bez rozdílu vážíme každého návštěvníka, oceníte. Vstupenky budou vráceny všem v plné hodnotě,“ stojí na stránkách Krtkova světa.

Stalo se tak ovšem až po velkém tlaku rodičů navštěvujících zábavní park. Rodičům vadilo, že frontman kapely Tomáš Ortel, rodným jménem Tomáš Hnídek, začal hrát v neonacistické kapele Conflict 88, která vzývala Adolfa Hitlera. Číslice 88 v názvu bývají kryptografem pro osmé písmeno abecedy, označují písmena HH a odkazují k nacistickému pozdravu Heil Hitler. Za své působení v kapele se Ortel podle svých dřívějších slov nestydí a nelituje toho. V roce 2018 se pak tajně oženil na zámku Zbiroh, kam si německé jednotky SS přemístily za války svůj vrchní štáb. Ano se svou dlouholetou přítelkyní si řekli v den výročí narození Adolfa Hitlera.

To, že zrovna Krtkův svět měl hostit tento koncert, není nic překvapujícího. Majitel Josef Roušal dříve kandidoval za hnutí „Chcípl PES“, nerespektoval proticovidová opatření a část parku stojí nelegálně. Rodinný park Krtkův svět totiž své brány otevřel navzdory rozhodnutí České inspekce životního prostředí, která proti provozu areálu vydala předběžné opatření, jak upozornily Hospodářské noviny. Majitel park vybudoval na pozemcích svého zahradnictví a v přilehlém lese, který Roušalovi také patří. Mezi vzrostlými stromy se objevily lavičky, prolézačky a další zábavní prvky. Část areálu se přitom nachází nad vysokotlakým plynovodem a pod dráty vysokého napětí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.