Václav Klaus mladší při prezentaci svého hnutí Trikolóra 10. června 2019 hovořil o jeho hlavních programových bodech. V jednom z nich se nepříliš šťastně otřel i o Gretu Thunbergovou, protagonistku ekologických demonstrací Fridays for Future, která má diagnostikovaný mimo jiné Aspergerův syndrom.

Jak týž den uvedla Česká televize, Klaus řekl: „Chceme hájit konzervativní hodnoty a zdravý rozum. Například si nemyslíme, že savci mají 27 pohlaví podle toho, jak se cítí, a že máme takové bludy učit děti ve školách. Nemyslíme, že světovou průmyslovou politiku má určovat šestnáctiletá puberťačka ze Švédska, s diagnostikovanými psychickými problémy.“

Je s podivem, že Klaus, sám trpící viditelným tělesným defektem, který má stejně jako „asperger“ genetický původ, se takto vysmívá osobě, která trpí poruchou autistickou. Zjevně to svědčí o tom, co Klaus junior rozumí konzervativními hodnotami a co můžeme od jeho zbrusu nového hnutí čekat. Zdravý rozum to ale asi nebude – nota bene, když jej Klaus sice vzývá, odmítaje současně kritické myšlení.

Poznámka šéfredaktora: Aspergerův syndrom (AS) patří mezi poruchy autistického spektra. Vyznačuje se především potížemi v komunikaci a sociálním chování, které jsou v rozporu s průměrným až nadprůměrným intelektem. Onemocnění Grety Thunbergové tedy nemá žádný vliv na její názory. Stejně jako vrozená vada obličeje Václava Klause mladšího.


author