Kritické myšlení je zjednodušeně schopnost posuzovat kvalitu informací. Proč ale zrovna tato dovednost na rozdíl od jiných nabývá v posledních letech na významu?

Podle zprávy Future of Jobs bude v roce 2020 kritické myšlení druhou nejpotřebnější dovedností hned po řešení komplexních problémů. Polepšilo si o dvě místa oproti roku 2015.

Vysvětlením je proměna náplně a podmínek práce. Zatímco dříve stačilo naučit se dělat něco dobře a vydrželi jste s tím celý život, dnes už kvůli rychlému pokroku musíte neustále sledovat trendy, reagovat na bezprecedentní události a učit se nové věci. V práci i životě pracujeme s rostoucím množstvím informací a děláme mnoho rozhodnutí. Pro úspěch se nelze spoléhat jen na intuici, která na tyto podmínky není nastavená a vede k mnoha chybám. Naopak je potřeba hledat rozumnější techniky rozhodování a práce s informacemi. A v tom právě pomáhá kritické myšlení – porozumět tomu, co se ve skutečnosti děje.

Abychom lidem pomohli rozvíjet jejich kritické myšlení, vytvořili jsme projekt Krimyš (KRItické MYŠlení). Na www.krimys.cz najdete například krátký video kurz, pro aktuality sledujte náš Facebook nebo se přijďte podívat na konferenci Kritické myšlení a objektivita 2017, kterou pořádáme v Praze 17.10. večer. Kritické myšlení jde rozvíjet a dnes to má smysl jako nikdy dříve.

Videokurz o kritickém myšlení:


administrator

Tým manipulatori.cz