Když nepůjdete volit, tak se v Rusku rozšíří pandemie homosexuality. Tak varoval Kreml před prezidentskými volbami před dvěma lety v tomto videu. Situace se opakuje i nyní, když se blíží celostátní hlasování o ústavních změnách, které mají být 1. července.

Ve videu je zobrazena adopce chlapce homosexuálním párem v roce 2035 a k ní je připojena výzva jít hlasovat, jinak se daná scénka stane realitou.

Video vytvořila mediální skupina Patriot, která je spojena s ruským podnikatelem Jevgenijem Prigozžinom. Ten je, mimo jiné, stíhaný kvůli konspiracím vůči americkému politickému systému, včetně prezidentských voleb v roce 2016. Na kontroverzním audiovizuálním dílu se podílela také petrohradská Federální zpravodajská agentura (RIA FAN), která je kritizována za šíření dezinformací. Příběh se odehrává v dětském domově v blízké budoucnosti, v níž si ruští rodiče stejného pohlaví mohou osvojovat děti a která nastala poté, co neprošly změny v ústavě. V úvodu se pracovnice domova raduje z toho, že jeden z chlapečků byl adoptován a mají si ho vyzvednout rodiče. Objevuje se adoptivní tatínek a bere dítě za ruku, všichni vyjdou přede dveře ústavu. Hoch se rozpačitě rozhlíží a ptá se, kde je jeho nová maminka. „Támhle je tvoje nová máma,“ reaguje tatínek a ukazuje směrem k nalíčenému muži v podivně střiženém plášti. Po zatmění obrazu je slyšet podmanivý hluboký hlas, který říká: “Takové Rusko si vybereš? Rozhodni o budoucnosti země – hlasuj pro změny v ústavě.” 

Před volbami o ústavních změnách, které mají umožnit prezidentu Vladimiru Putinovi udržet se v úřadu až do roku 2036, se RIA FAN pokouší mobilizovat voliče prostřednictvím velmi citlivého tématu – údajné infiltrace homosexuality do tradičních ruských hodnot.

Prokremelská média dlouhodobě cílí na LGBT komunitu, aby upozornila na hranice mezi řádem a chaosem, respektive mezi Východem a Západem. Například na protesty za práva homosexuálů v Evropě byla přes dezinformační média svalena vina za požár katedrály Notre-Dame. Nebo se objevily informace, že za šířením koronaviru jsou sňatky homosexuálů. A mnoho dalších výmyslů.

Protiúder

Zmíněné antiLGBT video má však problém. Youtube (Google) se rozhodl ho totiž smazat . Aktivisté zároveň vyzvali k vyšetřování videa a požádali ruské komunikační kanály, aby video zablokovaly. Paradoxně, jeden z herců, který ve videu účinkuje, prohlásil, že nepodpoří plánované ústavní změny. Zároveň se omluvil svým fanouškům na Instagramu. Řekl, že nechtěl na nikoho útočit.

Článek vyšel původně na webu Antipropaganda.sk. Doplněn popis videa ČTK.