Zatímco se svět snaží zmírnit pandemii viru SARS nCov-19, ruská média šíří konspirační teorie. Dezinformační ruská státní agentura Sputnik přináší odpovědi na všechny otázky, na které jste se o koronaviru báli zeptat. Má to však jeden háček. V lepším případě jsou odpovědi polopravdy, ale většinou jde o vyloženě výmysly. Například, že za virem jsou feministky.

Portál EUvsDisinfo , patřící pod Evropskou službu pro vnější činnost (EEAS), monitoroval aktivity ruské státní agentury Sputnik. Ta je známá šířením dezinformací. V souvislosti s probíhající pandemií nového koronaviru publikovaly některé zahraniční mutace serveru Sputnik několik konspiračních teorií.

Hitparáda výmyslů

Množství „alternativních“ názorů přináší například článek s názvem “Koronavirus vynalezen v Lotyšsku? Proč ne?“, který byl publikovaný na lotyšské webové stránce zmíněného média. Všechny články na Sputniku o koronaviru jsou decentně řečeno „diskutabilní.“

V čí prospěch by virus mohl být vytvořen? Sputnik má jasno. COVID-19 může sloužit například zájmům Komunistické strany Číny, při potlačování protičínských protestů v Hong-Kongu. Problém však je, že v Hong-Kongu byla úmrtnost oproti Číně minimální. K  dnešnímu dni zemřelo v Číně na koronavirus téměř 3 300 lidí, v Hong-Kongu pouze čtyři lidé.

Sputnik také šíří blud, že v Itálii, kde každý den zemře na nemoc 600-900 lidí, jsou vlastně spokojeni s pandemií. Oběťmi jsou podle něj zejména starší lidé, takže nový koronavirus zbavuje italský sociální systém břemene v podobě seniorů. Z toho vyplývá, že pouze v Rusku si váží seniorů, a proto průměrná penze je tam 192 eur (5 200 Kč).

Další, kdo těží z epidemie, je podle Sputniku celá EU. Současná situace přinutila Turecko opět zavřít hranice. Ještě před několika týdny Turecko své hranice otevřelo pro uprchlíky směřujícíc do Evropské unie, s čímž samozřejmě členské státy EU nesouhlasily. EU se tedy podle Sputniku bojí tisíců uprchlíků ze Sýrie, protože by mohly poškodit její ekonomiku. A právě proto se jednotlivé země EU rozhodli “vypnout” ekonomiku, spáchat finanční sebevraždu a způsobit si tak několikanásobně větší škody. Jen, aby ti uprchlíci nedošli.

Nejbizarněji zní teorie, že nový koronavirus pomáhá feministkám zvýšit počet žen ve významných funkcích. Virus údajně představuje větší nebezpečí pro muže. Je skutečně pravda, že muži na onemocnění COVID-19 umírají více než ženy. To je fakt. Mezi důvody vědci zařazují horší životosprávu u většiny mužů a také určité predispozice spojené s imunitními systémy obou pohlaví. Žádný organizovaný převrat vedený feministkami se tedy nekoná.

Výmysly na Entune

Lotyšský Sputnik musí mít mnoho talentovaných autorů, neboť tato jazyková verze nabízí i další vysvětlení. COVID-19 může podle nich pomoci francouzské vládě při zápase s protestním hnutím žlutých vest (které jinak Rusko podporuje), dále pomáhá švédské aktivistce Grete Thunberg propagovat ekologickou agendu, přeplněným evropským turistickým centrům (Praha, Barcelona, ​​Benátky) snížit počty nechtěných turistů, ale také lotyšským orgánům odložit místní volby ve městě Riga.

Není to však jen lotyšská verze webu Sputnik, která šíří dezinformace. V souvislosti s koronavirem EUvsDisinfo vyvrátilo konspirační teorie a dezinformace pocházející ze španělské, arménské, ale i gruzínské pobočky Sputniku.

Výmysly o novém koronaviru přicházející z Kremlu nejsou žádnou novinkou . O tom, že účelové šíření falešných informací o viru COVID-19 je na denním pořádku Moskvy, svědčí i speciální zpráva Evropské služby pro vnější činnost. Ta vzpomíná více než 110 dezinformací spojených s virem COVID-19.  Dlouhodobou strategií Ruska je zhoršovat vznikající krizové situace, rozdělovat společnost a šířit nedůvěru a chaos pomocí probíhajících dezinformační kampaní.

Napsal Matej Spišák. Článek vyšel původně na webu Antipropaganda.sk