Že mají politici z KSČM krátkou paměť dokázal v neděli 3. listopadu i jejich předseda Vojtěch Filip. Ten osočil hnutí STAN ohledně autorství jedné z předloh zákonů.  Následně to popřel.

 Polská reportérka pracovala půl roku v utajení v polské marketingové firmě Cat@Net, která spravovala falešné profily na sociálních sítích. Ty měly ovlivňovat veřejné mínění, kritizovat liberalismus a propagovat nenávist vůči menšinám. Společnost Cat@Net se označuje za internetovou PR agenturu, v níž “specialisté” budují zejména na sociálních sítích “pozitivní image firem, jednotlivců či veřejných institucí”. Práce Pruszkiewiczové ukázala, že ono budování image spočívá ve snaze ovlivňovat voliče či spotřebitele pomocí falešných internetových osobností. Více v článku Aktuálně.cz.

 Projekt Voxpot, který vznikl jako reakce na nepoměr mezi informováním o domácím a zahraničním dění v českých redakcích, se vydal přímo do Ruska. Autoři navštívili trollí farmy, ptali se tajných služeb, novinářů i expertů na to, co Rusko svým informačním působením sleduje. Kde jsou limity ruské informační politiky a státní propagandy, co tím tato země sleduje a kdy za polarizovanou společnost vinit víc domácí hráče, než úklady z Kremlu? Další podobnou reportáž můžete podpořit zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.